Масниця, Колодій: починалось нове коло оберту зими та землеробства. Українські традиції - PostEat

пошук

Масниця, Колодій: починалось нове коло оберту зими та землеробства. Українські традиції
28-02-2020 0 3748


Поки українці продовжують ласувати млинцями чи варениками із сиром у ресторанах та кафе або у себе вдома, редакція PostEat зібрала кілька цікавих фактів про історію, звичаї, традиції та фольклор під час святкування традиційної Масниці. Впевнені, буде цікаво.

Святкування Масниці починається перед Великим постом, який триває до Великодня – 48 днів. У давнину свято мало декілька назв — Сиропусний тиждень, Колодій, або Бабське свято.

«Колодій»

Для центральної, східної та південної частин України найбільш поширеною назвою свята вважається Колодій. Останній тиждень лютого перед початком весни наші предки вважали періодом, коли зима підходила до свого логічного завершення й наступав новий землеробський рік, коли можна було знов починати сільськогосподарські роботи. Тобто починалось нове коло оберту зими та землеробства. І всі вітали один одного із весняним пробудженням природи: «Коло діє». Звідси й назва – Колодій.

Свято Колодія, яке сягає дохристиянських часів, ще до хрещення Київської Русі, характерне лише для України та Білорусі.

За часом свято збігалося із Сиропусним тижнем, якому передував М’ясний тиждень. Під час сирної неділі дозволялось їсти сир, яйця, молочні продукти. М’ясо вже не вживали. У цей час можна було справляти весілля, тому цей тиждень ще називали Бабським святом. За стародавніми традиціями чоловікам у цей період належало слухатися жінок і виконувати всі їх бажання.

Традиції та обряди

За старослов’янськими традиціями усім неодруженим парубкам та дівчатам до ніг прив’язували дерев’яну колоду із стрічками.

Фото Facebook: Козацьке селище «Мамаєва Слобода»

Таким чином їх жартома наказували й дорікали тим, що вони досі не одружилися. Але ж більш всього діставалося саме хлопцям. Вони повинні були волочити цю колоду за собою, доки не віддавали дівчатам відкупного. Таким відкупом зазвичай вважались солодощі, різноманітні кольорові стрічки, квіти, намисто, або навіть горілка.

Насамперед, у першу чергу такі слов’янські дивні обряди мали за мету змусити молодих парубків замислитись щодо одруження й продовження свого роду. 

Вареники із сиром чи млинці?

Головною стравою Колодія вважались вареники із сиром та вершковим маслом.

Фото Facebook: Козацьке селище «Мамаєва Слобода»

Але під час перебування України у складі Радянського союзу ця «варенична традиція» була втрачена. Замість них почалось вживання класичних млинців із різноманітною начинкою. Та й старослов’янська назва – Масниця або Колодій були змінені на Масляну, як символ народних гулянь, які відзначались з широким розмахом заради того, щоб як слід наїстись перед початком Великого поста.

Але ж українські традиції нікуди не зникли. Крім вареників на Колодія готували й коштували інші страви з молочних продуктів, які можна було вживати в останній тиждень перед Великоднем, щоб остаточно підготувати організм до Великого поста. Зазвичай такими стравами були сирники, галушки, локшина, або інші страви, приготовлені виключно з молока або на молоці.

Читайте також:

Масниця в ресторанах Києва: куштуємо солодкі та солоні млинці.

Масниця в ресторанах Києва: де куштувати солодкі та солоні млинці. Частина 2.

Масниця в ресторанах Києва на лівому березі.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi