Життя без обмежень: цікаві факти про безглютенові та безлактозні продукти, які змінять ваше життя на краще - PostEat

пошук

Zero block
Click „Block Editor” to enter the edit mode. Use layers, shapes and customize adaptability. Everything is in your hands.
Tilda Publishing
create your own block from scratch
Життя без обмежень: цікаві факти про безглютенові та безлактозні продукти, які змінять ваше життя на краще
Здорове харчування сьогодні не просто healty-тренд, а новий спосіб життя сучасних людей, який наочно підвищує його якість та тривалість. Приємно помічати, що жорсткі дієти та безпідставні ігнорування цілих груп продуктів поступились місцем усвідомленому ставленню до свого організму та вивченню його індивідуальних потреб.

Одними з найпопулярніших харчових «вигнанців» стали хліб та молоко — мода на низьковуглеводні дієти та поширення словосполучення «непереносимість лактози» зробила мегапопулярними продукти з позначками gluten-free та lactose free. Разом з нашими друзями «Галичина» ділимось фактами про безлактозні продукти, а також розбираємось в особливостях безглютенової випічки, щоб зрозуміти, чому цим продуктам варто знайти місце у вашому продуктовому кошику.
Непереносимість лактози (гіполактазія) — це нездатність засвоювати лактозу (її ще називають молочним цукром), основний вуглевод у молочних продуктах. Це спричинено зниженим виробленням ферменту лактази у кишківнику. Первинна непереносимість лактози — найбільш поширений тип, що виникає при зниженні активності лактази у тонкому кишківнику. Коли лактоза не перетравлюється, вона ферментується кишковою мікробіотою, що призводить до болів в животі, здуття живота, метеоризму і діареї.

Ці симптоми можуть приписувати і стану, що викликаний алергією, але між непереносимістю лактози і алергією на молочний білок є відмінності: непереносимість лактози не є алергією, це є проявом нестачі ферменту лактази в організмі, а от алергія на молочний білок можлива і досить поширена. Серед симптомів алергії на коров'ячий білок: поява висипу, почервоніння на шкірі, закладеність носа, метеоризм і здуття живота.

Досить велика кількість людей страждає непереносимістю лактози, що означає, що вони не можуть перетравлювати лактозу. Раніше повне виключення молочних та кисломолочних продуктів з раціону для людей з непереносимістю лактози була необхідністю. Зараз світові та українські виробники працюють над асортиментом молочної продукції, щоб задовольнити потреби усіх споживачів й зробити харчування без обмежень корисним та смачним.

Молочна компанія «Галичина» поважає і любить кожного: того, хто їсть кисломолочний сир на сніданок і запиває йогуртом і того, хто не полюбляє молочної продукції через спогади про манну кашу з грудочками. Для тих, хто змушений відмовлятись від улюблених молочних продуктів через лактозну недостатність, була розроблена лінійка безлактозної продукції — до неї увійшли не тільки пастеризоване молоко, а й питний та густий йогурти і сир.
Чому ж варто звернути увагу на безлактозну продукцію?
Безлактозний факт №1. Продукти без лактози не менш корисні
Молочні продукти — незамінне джерело, кальцію та білків, фосфору, калію, вітамінів A, D, B1, B2, B12. MyPlate чинний посібник Міністерства з питань харчування США, прийнятий у 2011 році, пропонує вживати 2–3 склянки молочних продуктів для дорослих щодня, включаючи йогурт та сир. Регулярне споживання молока в рекомендованих дозах підтримує роботу серцево-судинної системи, здоров'я нігтів і волосся і зміцнює кістки. Склад безлактозної молочної продукції від «Галичина» має лише одну відмінність від звичайної — до нього додається фермент лактаза. Саме за допомогою цього компоненту люди з лактозною непереносимістю можуть смакувати молочними продуктами і не відчувати жодного дискомфорту. Молоко може втратити лактозу, але всі корисні речовини неодмінно залишаться в складі.
Безлактозний факт №2. Безлактозні продукти підходять для ідеального перекусу
Здорове харчування=режим харчування. Іноді доводиться пропускати сніданок через затори в місті чи не встигнути перекусити перед зум-нарадою, проте не варто вводити ці ситуації у звичку. Турбота про власний організм — це щоденне дотримання власного раціону, враховувати особливості якого стає все легше. Сьогодні на полицях магазинів можна знайти широкий асортимент безлактозної продукції ТМ «Галичина», зокрема густий та питний йогурти. Їх секрет — універсальність, адже густий йогурт з горіхами та ягодами зранку може стати корисним сніданком, а ввечері легкою заправкою до овочевого салату. А питний йогурт у рюкзаку чи офісному холодильнику — зручним перекусом в школі або на роботі.


Безлактозний факт №3. Безлактозна продукція так само смакує
Ви можете не боятися того, що продукти без лактози будуть менш вираженими на смак або зовсім несмачними. Враховуючи той факт, що непереносимість лактози (молочного цукру) — це відсутність або нестача ферменту лактази в організмі людини, цей фермент просто додають до продукції у процесі виробництва. Тож у безлактозному продукті міститься вже розщеплений молочний цукор. Вміст лактози після цього методу у продуктах ТМ «Галичина» всього лиш 0,01%. Вони не поступаються за смаковими якостями і консистенцією іншим молочним продуктам..
Непереносимість організмом глютену називається «целіакія» — це аутоімунне захворювання, при якому організм не здатний засвоювати глютен: порушується цілісність стінок тонкого кишківника, що веде до проблем із засвоєнням вітамінів і мінералів. З цією проблемою стикаються близько 1% людей у світі. Як і з іншими аутоімунними захворюваннями, точна причина целіакії залишається неясною, але є статистичні докази генетичної схильності. Люди, які страждають на целіакію, мають один або обидва з двох специфічних генів: HLA DQ2 і DQ8. Але навіть якщо у вас є хоча б один з цих генів, це не означає, що розвинеться целіакія. Лікарі вивчають можливість контролю целіакії шляхом вживання ліків, але найбільш ефективним засобом боротьби із захворюванням залишається безглютеновая дієта. Целіакія діагностується шляхом визначення відповідних антитіл у венозної крові і підтверджується за допомогою біопсії тонкої кишки.

Крім того, є люди, яких називають «чутливими до глютену». Їх тести на целіакію негативні (нормальні), але симптоми (здуття живота або біль, діарея) з'являються щоразу, коли вони їдять продукти, що містять глютен. Одна з причин — алергія на пшеницю, яку можна діагностувати за допомогою шкірних проб. Відмова від глютену має сенс для людей з целіакією, алергією на пшеницю або для тих, хто погано себе почуває при вживанні глютену, проте не має медичних діагнозів.
Безглютеновий факт №1
Справжня безглютенова продукція виробляється за суворими харчовими стандартами, має сертифікацію та позначається символом перекресленого колоска. Останній є зареєстрованим торговим знаком Асоціації європейських товариств целіакії AOECS (Association of European Coeliac Societies) і безлічі національних товариств целіакії, які є членами AOECS, що діє як на національному рівні, так і на рівні ЄС. У 2010 члени AOECS домовилися разом займатися ліцензуванням виробників, які можуть відповідати стандартам AOECS і гарантувати якість продуктів безглютенового виробництва.
Безглютеновий факт №2
Раціон при дотриманні безглютенового харчування залишається повноцінним, в ньому можуть бути: рис, просо, амарант, кіноа, жито і гречка, бобові, кукурудза, картопля, соя, горіхи, м'ясо і риба. При такому раціоні організм може недоотримувати клітковину, тому важливо включати в раціон цільні крупи і овочі.
Отримати максимум користі, підтримувати себе в тонусі та бути здоровим простіше, ніж здається — прислухайтесь до свого організму!
Матеріал підготовлена у партнерстві з ТМ «Галичина»

Автор: Олена Степаненко / PostEat
Фото: надані партнером

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.