Тютюн, традиції давніх народів та гостинність: з давніх давен до сучасних технологій - PostEat

пошук

Тютюн, традиції давніх народів та гостинність: з давніх давен до сучасних технологій
Тисячолітня історія вирощування, культивування тютюну міцно переплетена з історичним й культурним розвитком народів та суспільства. В кожну епоху тютюн мав своє застосування та соціальне значення, трансформуючись та змінюючись під впливом часу. З чого почалась історія та що сприяло поширенню тютюну, яке сакральне значення воно мало для давніх народів та як розвивається у сучасному світі? Пропонуємо відправитись у екскурс — від індіанців майя та «люльки миру» до «тютюнового братства» та альтернативного використання.
На правах реклами.
glo™ призначений для повнолітніх споживачів тютюну або нікотину.

Зародження традиції: Новий Світ

З питанням зародження традиції використання тютюну в істориків немає однозначної думки. Якщо вдихання диму від спалювання будь-якої рослини розглядати в історичному аспекті, то ця традиція почалася багато тисячоліть тому. Підтвердженням є знайдені в храмах корінних жителів Америки малюнки, на яких служителі вдихають аромати паління. Знайдені були і зображення трубок, схожі на них зустрічалися і в похованнях давньоєгипетської знаті.

Історики вважають, що тютюн з'явився десь за 6000 років до нашої ери. А вже через 5000 років корінні жителі Америки почали культивувати тютюн. Індіанці майя часто зображали своїх богів з люлькою в роті, при цьому, варто заначити що, у вчених немає однозначних доказів, що майя набирали дим в легені, як це роблять сучасні споживачі тютюнової продукції.

Стародавні зображення людей, що вдихають димні пари, в храмах Центральної Америки спонукають істориків припускати, що вирощування тютюну почалося на цій території близько 1000 років до нашої ери. Індіанці племені майя першими почали жувати і вдихати дим від листя тютюну. Перше відоме зображення людини, що вдихає дим тютюну вчені відносять до VI-X століття н. е. Зображення було знайдено у Гватемалі на глиняній посудині, де викарбуваний індіанець майя, що вдихає дим зі скрученого тютюнового листя, перетягнутого ниткою. Майя називали цей процес "сік'ар".

Суміш цілющих трав і листя тютюну прикладали до ран хворого як знеболюючий засіб. Представники стародавньої цивілізації вважали, що тютюновий дим у період проведення релігійних ритуалів звільняє свідомість для спілкування з духами предків або їх богами. Завдяки індіанцям племені майя рослини тютюну поширилися по всій Америці. Щоправда, способи використання були різними : якщо на півночі воліли викурювати люльки, то у жителів півдня були сигари, зроблені з листя тютюну.
Зародження традиції: Старий Світ

Перша письмова згадка про тютюн датована 15 листопада 1492 року і знаходиться в щоденнику відомого мореплавця Христофора Колумба. Команда першовідкривача познайомилась з тютюном під час висадки на острів Сан-Сальвадор. Острів'яни практикували вдихання диму від тютюнового листя, підсушеного на сонці та скрученого в трубку. На знак доброзичливості місцеві пропонували «люльку миру» своїм гостям. Цей звичай не зацікавив Колумба, проте острів'яни на прощання забажали подарувати команді в'язку тютюнового листя. Лише один матрос із команди вподобав тютюн і прийняв дарунок — ним став Родріго де Херес, який і привіз в Іспанію висушене листя тютюну. Не дивлячись на те, що відкриття тютюну приписують Колумбу, не він сприяв його поширенню в Європі. Адже команда привезла із собою тільки листя, а не насіння. Перше насіння тютюну в Європу привіз французький монах-мандрівник Андре Теве, який відправився в експедицію до Південної Америки в 1555 році.

Поширенню тютюну в Європі посприяв французький посол в Португалії Жан Ніко. У 1561 році він відправив Катерині Медичі в якості подарунка сухе листя тютюну. Він радив французькій королеві вдихати аромат цього листя у разі мігрені. Запропонований засіб сподобався королеві й згодом став популярним у французької аристократії. Його назвали «poudre a la reine», що в перекладі означає «порошок королеви».

До Англії тютюн потрапив у 1564 році завдяки англійському адміралу серу Джону Хокінсу. Опісля потрапив до Німеччини, де перший час розповсюдженим був нюхальний тютюн. З Європи тютюн потрапив до східних народів, де сформувалась кальянна культура. Спершу тютюн потрапив у Туреччину і звідти поширився Азією. В Китаї тютюн вперше з'явився на початку XVII століття і вже з його середини країна стала лідером за кількістю людей, що його використовували різними способами.

Справжня тютюнова революція відбулась у 1880-х роках, коли інженер Джеймс Альберт Бонсак винайшов першу в світі машину для скручування тютюнових виробів.

Символом гостинності та прихильності тютюн ставав у кожній країні, куди потрапляв із мандрівниками. В Японії споживання тютюну стало частиною чайної церемонії, опісля перетворившись на традиційний спільний обряд серед самураїв, буддистських священиків і багатих купців. Спочатку споживати тютюн поза чайною церемонією вважалося грубим порушенням етикету, проте з часом люди почали носити мішечки з тютюном на поясі. В Монголії поширений такий звичай: при зустрічі монголи розпитують один одного про здоров'я, потім обмінюються табакерками з нюхальним тютюном на знак взаємної поваги. Показово, що господар ніколи не споживає тютюн з власної табакерки, залишаючи його лише для прояву пошани. В XVIII столітті мода на носіння табакерок з нюхальним тютюном поширилася по всій Європі — люди пригощали один одного нюхальним тютюном, це було обов'язково за правилами етикету. Спільне споживання тютюну розмивало культурні та соціальні бар'єри.
Сакральний та культурний контекст

Люльки з тютюном у індіанців вважались одним із наймагічніших ритуалів. Індіанські осередки починали кожну справу трубкою тютюну і молитвою із закликом допомоги від духів. Для індіанців тютюн — священна трава, а «люлька миру», яка називається калумет, є даром головного духа. «Люлька миру» символізує не тільки і не стільки примирення ворогуючих племен, як прийнято вважати, скільки встановлення гармонії між богами і людьми.

Тютюн вважався рослиною «чоловічих духів», покровителів війни і полювання. Коли канадські гурони відправлялися на війну або на полювання, вони залишали тютюн в ущелинах священної скелі і зверталися до своїх захисників. Закінчувалася війна теж тютюновими традиціями: укладаючи мир за обрядом, індіанці сідали під деревом і передавали калумет всім учасникам перемир'я, включеним у коло. Варто відзначити, що індіанці споживали тютюн із будь-якого приводу, навіть при укладанні угод. Адже той, хто дав слово під час вдихання парів тютюну, не зможе його порушити — за цим простежать духи.

В Англії споживання тютюну набуло особливої поширеності на початку XIX століття. Саме в цей час з'явилися «тютюнові кімнати» в будинках аристократів, що стали частиною англійської традиції. До такої кімнати господарі запрошували найшановніших гостей після званої вечері перед подачею десерту, щоб виказати їм своє шанобливе ставлення. В тютюновій кімнаті гостям пропонували дигестивні напої, каву та різноманітні інтелектуальні ігри — така атмосфера сприяла налагодженню дружніх та ділових зв'язків. Після такого проведення дозвілля підприємцям вдавалось вигідно укладати угоди, які також скріплювали спільним споживанням тютюну.
Східні традиції пов'язані з тютюном втілились у кальян, який в перший час використовувався місцевими народами для лікування. Люди заправляли чашу сумішшю цілющих трав замість тютюну, тому сеанс його споживання справляв знеболюючу дію на організм. Кальянна традиція — культурна особливість багатьох країн світу. В Індії, де, як вважають історики, придумали кальян, до цих пір дотримуються цієї традиції, шануючи друзів та приймаючи гостей. В історії Туреччини з XVII століття пропонування кальяну розглядали як знак найвищої поваги.

Спільне споживання тютюну — один з найпомітніших соціальних ритуалів у західному світі. Вже у XIX столітті тютюнові компанії в Англії прагнули створити «тютюнове братство», випускаючи спеціальні листівки, плакати та календарі. Улюбленим місцем, де споживали тютюнові вироби, для заможних прошарків суспільства були джентльменські клуби. Чоловіки приходили в такі клуби, щоб знаходитись виключно в оточенні інших чоловіків, а також своїх трубок і сигар. Для простого люду були доступні трактири та пивні, де вони практикували споживання різних видів слабкого тютюну в глиняних трубках.

Історик Голлівуду Елджін Хармец в 1992 році опублікувала в The New York Times колонку «Історія кіно, написана димом». За її словами, вироби з тютюну (сигарети/сигари) на екрані виконували безліч функцій — наприклад, за маркою тютюнових виробів можна було визначити соціальний статус героїні та її характер, пропозиція сигарети часто символізувала симпатію, а сцени, коли смертельно поранені солдати на фронтах Другої світової просять товаришів по службі дати їм останній раз в житті затягнутися тютюновим димом, «випромінюють хоробрість».
Сучасний стиль споживання тютюну

З перших згадок в історії до наших часів способів споживання тютюну було чотири — куріння, жування, смоктання або нюхання. Ці способи існують тисячі років, та в різний час у різних країнах одні ставали більш поширеними, ніж інші. Тенденція останніх десятиліть — відмова від традиційного використання тютюнових виробів на користь альтернативних способів. За останні роки науковці тютюнових компаній у всьому світі займались розробкою нових альтернатив без диму та попелу. В 2014 році після десятиліть дослідів запропоновано принципово новий спосіб споживання і, можливо, найбільшу інновацію тютюнової індустрії за останні роки — системи для нагрівання тютюну.

Інтенсивний темп життя мегаполісів задає тренди споживання в різних категоріях продуктів. У сучасній і технологічній Японії вже близько чверті курців перейшли до інноваційних технологій і почали використовувати системи для нагрівання тютюну, які стали проривом в тютюновій категорії. Однією з провідних компаній в світі, що розробила та впровадила інноваційні технології у тютюновій галузі, зокрема в Україні, є «Бритіш Американ Тобакко» (БАТ). Цього року БАТ представила новинку glo™ hyper – девайс з покращеною технологією індукційного нагрівання тютюну, що дарує більш насичені смакові відчуття. Бренд glo™ присутній в 15 країнах, а остання новинка запустилася вже в 6 з них, зокрема і в Україні.

Як відомо, при традиційному споживанні тютюну температура горіння сягає 600°- 900°С — при такій високій температурі утворюється дим і виділяються шкідливі речовини. На відміну від традиційного способу споживання тютюну, відомого людству вже кілька сот років, де тютюн згоряє, виділяючи при цьому ті самі шкідливі для здоров'я речовини, glo™ hyper нагріває тютюн до 245°С, не спалюючи його. Нагрітий тютюн, на відміну від спаленого у сигареті, зберігає максимум смаку, зменшуючи кількість токсинів на 90%* та виділяючи менше запаху**.

glo™ hyper об'єднує в собі передові технології нагрівання тютюну, сучасний ергономічний дизайн та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс – управління девайсом здійснюється всього однією кнопкою, тому навчитися використовувати інноваційний пристрій дуже легко.

Девайс має два режими: Standard і Boost. Режим Boost забезпечує яскравіші смакові відчуття за рахунок сильнішого прогрівання стіка до позначки 280°С, на відміну від стандартного режиму, температура нагрівання якого становить 245°С. Крім того, в режимі Boost тютюн нагрівається всього за 15 секунд, а сеанс використання триває 3 хвилини. У режимі Standard пристрій нагріває тютюн до першої сесії за 20 секунд та час використання триває 4 хвилини, завдяки чому забезпечуються збалансовані смакові відчуття та збільшується тривалість сеансу. Заряду батареї glo™ hyper вистачить до 20 сесій поспіль***.

В новій моделі glo™ hyper корпус покритий новітнім та приємним на дотик матеріалом soft touch****, який робить використання пристрою комфортнішим. Девайс представлено в чотирьох трендових кольорах: яскравому помаранчевому, ніжному білому, глибокому синьому та класичному чорному. Обирай колір, що відповідатиме твоєму ритму життя – яскравий та помітний, що створить акценти, або стриманий та спокійний, що підкреслить твій смак та індивідуальність.

Спеціально для glo™ hyper була розроблена нова лінійка тютюнових стіків neo™***** збільшеного діаметру з метою досягнення більш інтенсивного смаку. Вони містять на 30% більше тютюну, ніж стіки neo™ для glo™ попередніх поколінь, що забезпечує насиченіший смак та яскравіші смакові відчуття.

Представлене різноманіття смаків стіків для glo™ hyper точно задовільнить найвибагливіших! Якщо ти прихільник класичних ноток – обирай Terracotta Tobacco, добре збалансований, насичений смак високоякісного тютюну з кремовими нотами і м'яким післясмаком. Хочеш розбавити класику – спробуй Brilliant Berry, в якому класичний тютюн поєднано з делікатним ягідним ароматом та капсулою зі смаком лісової ягоди. Прагнеш освіжаючого смаку - обирай Redberry Pastel зі смаком ментолу в поєднанні з вираженим тютюновим ароматом та капсулою зі смаком червоної ягоди. Якщо шукаєш цікавих поєднань – спробуй Magnetic Pineapple, в якому збалансований тютюновий смак в один клік доповнюється яскравими нотками тропічних фруктів.
* На 90% менше токсинів при порівняні диму від спаленого тютюну у стандартних сигаретах 3R4F (приблизно 9 мг смол) та аерозолю від нагрітого тютюну у пристрої glo™. Порівнюється 9 шкідливих компонентів, рекомендованих Всесвітньою організацією охорони здоров'я до зменшення. Це не обов'язково означає, що даний продукт є менш шкідливим, ніж інші тютюнові продукти.

** У порівнянні зі звичайною сигаретою під час куріння. Це не обов'язково означає, що даний продукт є менш шкідливим, ніж інші тютюнові продукти

*** За умови повністю зарядженого акумулятора та може відрізнятися в залежності від поведінки користувача. При використанні у режимі Boost.

**** Окрім glo™ hyper у білому кольорі.

***** Тютюновмісні вироби для нагрівання не є повністю безпечними і викликають звикання.

Матеріал підготовлено у партнерстві з glo™

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.