пошук
Артем Кузьменчук
Автор
пошук
Артем Кузьменчук
Автор
Чому розмови сомельє іноді називають «пташиною мовою»? Як швидко навчитись говорити про вино? Якими словами правильно описати смак і аромат вина? PostEat підготував відповіді на ці питання та шпаргалку з 10 слів, які допоможуть розібратись у вині.
Іноді мову сомельє важко зрозуміти через її перевантаженість сленгом, специфічними локальними термінами та іноземними словами. Це нормально і притаманно будь-якій вузькопрофільній сфері.
Погана новина — на опанування цією мови можуть піти роки. Хороша новина — пересічному винолюбу вона не потрібна. Але як любителю описувати вино правильно? Ми підготували для вас короткий словник на всі дегустаційні випадки. 10 слів — 10 кроків до розуміння вина.
Сухе або Солодке
«Беремо сухе чи напівсолодке?», — це питання часто можна почути біля винної полиці у магазині. І покупці мають рацію — вміст цукру є чи не головним фактором смаку. Коли ми кажемо «сухе», то маємо на увазі вино, у якому дріжджі з’їли весь природний цукор під час бродіння («вибродило досуха»). Початківці називають такі вина кислими, а знавці цінують за природний смак та гармонійне поєднання з їжею.
Вина можуть бути напівсолодкими, напівсухими і солодкими. Якісним винам солодкий смак дає природний цукор. Дешеві підсолоджують цукром ззовні. Іноді, щоб приховати помилки винороба — цукор ж бо все маскує. Отже, словами «сухе» або «солодке» можна описати ступінь вмісту цукру у вині — природного, який був у ягоді чи штучного, який потрапив у вино ззовні.
Фруктове, ягідне, квіткове
Існують сотні ароматів вина і наука енопарфюмерія, яка їх вивчає. Вивчати їх можна у двох напрямках — розвивати власну чуттєвість до запахів і «колекціонувати» аромати в пам’яті. Або вивчити типові аромати для певних вин і сортів винограду і знати, що почує ніс у вині з одного погляду на етикетку. Перший шлях цікавий, але складний. Другий легший і коротший. Але як описувати аромат початківцю? Все просто — дайте аромату групову характеристику. Це може бути група цитрусових ароматів (лимон або грейпфрут), квіткових (квіти акації чи польові квіти), фруктові (груша, яблуко, персик тощо) або ягідних (смородина, малина, чорниця). Після того, як вам вдасться вказати напрямок аромату, буде легше впізнати конкретні аромати.
Таніни
Так називають групу фенольних сполук рослинного походження, які мають дубильні властивості. Якщо після ковтка вина ви відчуваєте сухість у роті, значить у вині високий вміст танінів. Про таке вино кажуть, що його можна «жувати». Якщо вино водянисте і відчуття сухості немає, то і танінів у вині обмаль.
Високий вміст танінів типовий для молодих вин або вин з високим потенціалом до витримки — таніни підтримують «тонус» вина роками. Якщо таніни сильно висушують рот, то їх називають агресивними, а вино не готовим до пиття, — «Нехай полежить, таніни з часом погладшають».
Тіло вина
Щоб зрозуміти цей термін проведіть експеримент. Потримайте в роті воду і запам’ятайте відчуття. Потім порівняйте з відчуттями від вина у роті. Вино дасть відчуття «ваги» та в’язкості — так ми відчуваємо тіло вина.
На відчуття тіла впливає вміст алкоголю (вищий алкоголь — більша тільність вина) та суміш природних речовин у вині (танінів, цукрів, кислот тощо). Вина з меншим відчуттям щільності у роті називають легкотілими, з вищим — важкотілими. Перші дають відчуття легкості і свіжості, другі — зігрівають і швидко «втомлюють» рецептори.
«Дубове» або витримане вино
Тільки 3-5% вин у світі витримується у бочці. Вважається, що витримка згладжує вино, робить його благороднішим, збагачує аромат новими нюансами. В 1990-ті навіть існувала 300% витримка в бочці — коли вино почергово витримували у трьох нових дубових бочках, щоб воно отримало максимум ароматів дуба. Аромати вина при цьому глушились і такі вина називали «передубленими». Зараз така екстремальна витримка не зустрічається. Червоні вина з витримкою отримують ноти спецій, какао, кави, шоколаду, а білі — ванілі.
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Питке
Цим терміном позначають вина, які легко пити. Так можуть називати як прості дешеві вина так і дорогі вишукані напої. Ви одразу зрозумієте про що йде мова, якщо задасте собі питання, чи хочете повторити ковток вина після випитого? Зазвичай танінні вина, з витримкою у дубі пити непросто — вони важкі для сприйняття і вимагають паузи. Легкі, ароматні, низькоалкогольні вина з низьким вмістом танінів пити легко і їх називають питкими.
Кислотність
Ключова характеристика вина, яку часто критикують — «Кисляк!». Але спробуйте уявити собі яблуко або персик без кислотності — вони будуть прісними. Так само кислотність відтіняє смак вина, дає йому характер. Кислотність може бути високою через особливість сорту винограду («рислінг», «совіньон блан») або географії регіону. Чим північніше вино, тим, зазвичай, в ньому вища кислотність. Кислотність вина різними людьми відчувається по-різному.
Баланс
Якщо смак вина залишає у вас приємні відчуття, то таке вино називають збалансованим. У такому вині кислотність не агресивна, таніни помірні, алкоголь не надто високий і не занизький. Збалансоване вино — як ідеально підігнаний до тіла костюм. Розбалансоване вино — костюм від кравця-початківця. У такому вині кислотність зашкалюватиме, алкоголь буде обпікати рот, посмак провалюватись. Одним словом, повний дисбаланс.
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Гастрономічне
Вино, яке добре поєднується з їжею. Зазвичай цей термін спадає на думку, якщо під час дегустації вино «вимагає» супроводу, виникають ідеї про компонування його зі стравами, є відчуття, що з їжею воно стане краще. Гастрономічними можуть бути прості дешеві вина (запивати піцу) і дорогі (для утворення складних гастрономічних пар). Антипод гастрономічного вина — самостійне вино, яким хочеться насолоджуватись «соло», без їжі.
Посмак
Це фініш вина — смак, що лишається в роті після ковтка чи дегустаційної дози. Посмак може бути довгим — це приємно і добре, або коротким — не скажемо, що це погано, але цікавого мало. Посмак може мати конкретні відтінки смаку — ягідні, фруктові, медові. Ці відчуття можна порівняти з посмаком конкретних продуктів після того, як їх з’їсти — ягід чи фруктів. Можна сказати — «У цього вина довгий яскравий фініш» або «У вина короткий посмак, воно ніби провалилось».
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:
Коментарi