пошук
Оксана Чернова
Автор
пошук
Оксана Чернова
Автор
Італія – країна, яка славиться багатою кулінарною спадщиною, і сири займають у цьому важливе місце. Кожен регіон Італії може похвалитися унікальними сирами, які відрізняються своїм смаком, текстурою та способом приготування. Звісно, краще відвідати країну особисто, щоб відчути всі барви, аромати, колорит. Проте, якщо такої можливості немає, завжди є варіант гастрономічної подорожі: коли ви відкриваєте країну на смак. А для цього не обов’язково їхати за сотні кілометрів.
Тож Оксана Чернова — сирна експертка, амбасадорка української сирної культури, суддя міжнародного сирного конкурсу World Cheese Awards — розповість про найкращі італійські сири та ідеальні поєднання, які допоможуть насолодитися їх смаком повною мірою та здійснити повноцінну гастрономічну подорож.
Почнемо з регіону з горами та рівнинами, який проходить через Віченцу, адже саме тут виготовляють сир Азіаго. Азіаго — це коровʼячий італійський сир, залежно від витримки може бути напів твердим або твердим. Asiago DOP Fresco витримується не менше 20 днів. Смак ніжний, аж тане у роті, з присутніми солодкими нотками та легкою кислинкою.
Більш витримані версії цього сиру мають дозрівати від 4 й аж до 15 місяців. Смак має солодко-пікантний, з нотками трави та сіна.
Сир Азіаго широко використовується у кулінарії, як елемент пасти, у салатах, равіолі тощо.
Перемістимося у північні регіони Італії, у П’ємонт.Є декілька різновидів сиру Робіола, але саме Robiola Roccaverano з 1996 року має позначку DOР. Виготовляється Robiola Roccaverano з сирого козячого молока, але деякі виробники іноді роблять цей сир із суміші козячого, коровʼячого чи овечого молока, проте тоді він не матиме позначки DOР.
Cир може бути представлений у 2 варіаціях:
Текстура цього сиру досить волога, але дуже ніжна, навіть шовкова. Смак ніжний, чистий, молочний, стає більш інтенсивним і гострим з витримкою.
В Італії цей сир вважається столовим та найчастіше подається просто приправленим оливковою олією або з перцем чилі, а також використовується для приготування традиційних страв.
Назва сиру походить від виробничого району Ломбардії — Валь Таледжіо. Таледжіо – м’який сир із митою скоринкою, який має солодко-м’який смак з легким присмаком трюфеля та аромат дріжджового тіста з нотками сушених грибів.
Ідеально поєднується з усіма видами каш і круп. А також з гірчицею, медом, овочами, грушами та солодкими яблуками, рожевими Franciacorta Rosso, червоними Pinot Noir та білими винами й лимонадами.
Ще один сир з півночі — Горгонзола, який по праву вважають королем серед блакитних сирів в Італії. Горгонзола — мʼякий сир з блакитною пліснявою, який випускається у 2-х варіаціях: Dolce та Picante.
Dolce славиться своєю вершковою текстурою та не менш вершковим, пряно-гострим смаком з маслянисто-кремовим відтінком.Таку Горгонзолу італійці можуть смакувати просто ложкою.
Picante ж має більш щільну та сухішу текстуру. Смак такої Горгонзоли, як видно з назви, буде більш насиченим та гострішим.
Горгонзола чудово смакуватиме з фруктами та ягодами, такими як груша чи лохина, а також пасуватиме під келих червоного сухого, наприклад Barbarescо чи солодкого ігристого.
І знову повертаємося на північ Італії. Саме тут у п’яти регіонах (Емілія-Романья, Ломбардія, П’ємонт, Трентіно-Альто Адідже та Венето) виготовляють оригінальний сир Грана Падано.
Це твердий витриманий сир з коров’ячого молока. Має солодкий, з яскравими насиченими свіжими цитрусовими нотками, аромат та помірно солоний, дещо схожий на морозиво, смак з посмаком ананаса.
Рекомендується подавати з фенхелем та апельсинами, що підкреслює його свіжі цитрусові нотки. Смакуватиме також з медом, виноградом, журавлиною, ігристим вином.
Парміджано Реджано — це найвідоміший твердий італійський сир. Виготовляється він з коровʼячого молока та має мінімальний термін дозрівання 12 місяців.
Виготовляється виключно в провінціях Парма, Реджо-Емілія, Модена, Болонья ліворуч від річки Рено та Мантуя праворуч від річки По.
Він має насичений солодко-молочний аромат з приємними цитрусово-квітковими нотками. А у смаку відчуваються нотки солоної карамелі з цитрусово-фруктовими відтінками. З витримкою смакові якості стають багатшими і яскравішими.
Сир може бути як самостійним центральним компонентом сирної тарілки, так і інгредієнтом інших страв. Ризотто, супи, навіть ребра на грилі — Парміджано Реджано доповнить будь-що.
Рухаємося далі північчю Італії. Проволоне — напівтвердий сир по типу паста Філата. Цей сир має чи не найбільшу варіацію форм, ось 4 основні:
Має молочний смак з тонким горіховим відтінком, але з витримкою набуває гостріших нот. Також існує копчений Проволоне, який має димні нотки у смаку.
Перенесемося до теплого півдня — регіону Кампанія, де почали робити Моцарелу. Це класичний італійський свіжий сир по типу паста Філата, який виготовляють з буйволиного молока. Тісто вологе, м’яке, пружне, фарфорово-білого кольору.
Оригінальна Моцарела, виготовлена з буйволиного молока, має характерний нейтральний аромат і легкий молочно-вершковий смак, який завершується приємною кислинкою.Ідеально підходить для салату Капрезе з томатами та базиліком, де її нейтральний смак підкреслює свіжість інших інгредієнтів.
Проте смакуватиме й із запеченими овочами в різних варіаціях: рагу, запіканки, пироги та звісно піца.
Відкриваємо для себе ще один південний регіон — Апулія, що омивається водами двох морів і славиться ніжним сиром Бурата. Це класичний свіжий сир, який традиційно виготовляють з коров’ячого молока.
Всередині ви побачите ниточки моцарели, перемішані з густими вершками — це зветься страчатела, яка загорнута в тоненький мішечок. Раніше мішечок підвʼязували зеленим листом, таким чином ідентифікуючи свіжість продукту. Зараз же від цієї традиції відійшли, проте дехто з виробників ще й досі підвʼязує Бурату.
Бурата чудово поєднується з овочами та зеленню, солодкими фруктами, трюфелем та білими винами Zinfandel, Sauvignon, Sauvignon.
Покинемо материкову Італію і проведемо трохи часу на острові Сардинія, де випасаються вівці, з молока яких виготовляють Пекоріно Сардо. Сир отримав позначку DOP у 1996 році.
Це твердий сир з овечого молока з насиченим ароматно-пряним смаком і солоно-горіховим посмаком. Має легкий трав’янисто-горіховий аромат з помірно інтенсивною ноткою морської води. Солона молочність цього сиру вигідно доповнює різні теплі страви, включаючи піцу, пасту, салати, супи й тушковане рагу.
Сир Пекоріно Сардо можна використовувати як солону приправу до бутербродів, картоплі, пікантних соусів і заправок, навіть як доповнення до попкорну замість солі. Використовуйте солонуватий присмак цього сиру як аперитив для молодих червоних або білих вин (Velletri) або для сухих витриманих винних напоїв (Brunello di Montalcino).
Що ж, італійські сири — це справжнє гастрономічне багатство, яке може задовольнити будь-які смаки, а також перенести вас у сонячну Італію без жодних літаків. Від ніжної Робіоли до добре плавкого та ароматного Проволоне, або надзвичайно яскравого на смак Пекоріно Сардо, кожен сир має свій унікальний характер.
Використовуйте їх у своїх кулінарних експериментах, і вони неодмінно додадуть вашим стравам вишуканості та смакової глибини, а вам подарують приємні спогади від гастрономічної подорожі.
Текст та фото надані авторкою.
Редакція сайту не несе відповідальності за зміст партнерського матеріалу.
Думка редакції може відрізнятися від думки партнера.
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:
Коментарi