пошук
Влад Войчук
Автор
пошук
Влад Войчук
Автор
Виноградна лоза, одна з найдавніших культур у світі, має складну історію еволюції та одомашнення. Вона бере свій початок з 11 000 років до нашої ери на Південному Кавказі. Про це пише SciTechDaily.
Команда вчених, використовуючи зразки ДНК з понад 3500 виноградних ліз, оприлюднила найдетальнішу модель еволюції виноградної лози, показуючи, як вона пережила кліматичні зміни та зібрала гени з Азії через міграцію людей.
Виноградна лоза має довгу історію, бо це одна з найдавніших культур у світі. Вино було одним з перших продуктів, які продавалися у всьому світі, відіграючи ключову роль в обміні культурами, ідеями та релігіями. Наприкінці льодовикового періоду виноградна лоза пішла від європейської дикої лози. Сьогодні існує лише кілька реліктових популяцій цієї дикої лози, одну з яких можна знайти на півострові Кетч уздовж річки Рейн, між містами Карлсруе та Мангайм.
Точне походження одомашнення дикої лози та еволюція тисяч сортів виноградної лози залишаються оповитими таємницею, яка загублена в доісторичній епосі. Однак відомо, що виноградна лоза витримала значні зміни клімату та отримала генетичний матеріал з Азії під час ранньої міграції людей.
«Вже кілька років відомо, що сьогоднішній Шовковий шлях колись був винним шляхом. Китайський символ алкоголю походить від грузинських винних глечиків, так званих кеврі», — пояснює професор Петер Нік з Інституту рослинництва імені Йозефа-Готліба Кельрейтера (JKIP). Він запропонував збирати виноградні лози вздовж Шовкового шляху та аналізувати їхні геноми.
Ідея Ніка породила мережу дослідників із 16 країн, які надали не лише дикі виноградні лози та старі види зі своїх регіонів, а й знання про їх походження та історію. За найскладніших обставин, спричинених глобальною ситуацією, зразки ДНК понад 3500 ліз, у тому числі понад 1000 диких видів, були відправлені до Державної ключової лабораторії збереження та використання біоресурсів Юньнаньського сільськогосподарського університету.
Там геноми були розшифровані під керівництвом доктора Вей Чена, і була створена найдетальніша модель еволюції та одомашнення виноградної лози. В результаті було отримано ряд нових знахідок. Тепер походження виноградарства можна віднести до 11 000 років до нашої ери на Південному Кавказі. Це означає, що вино старше за хліб. Технологія вирощування винограду дуже швидко поширилася Середземномор’ям та на захід.
У найкоротші терміни схрещування з місцевими дикорослими виноградними лозами дало велику різноманітність виноградних ліз, які відтворювалися живцями. Приблизно 7000 років тому на Близькому Сході з великоягідних видів виросли столові ліани.
Дослідники створили унікальну у світі колекцію європейських диких виноградів і дуже старих середньовічних видів, які ще кілька років тому вважалися вимерлими.
Фото: SciTechDaily
Читайте також:
Голод стрімко зростає і поширюється по всій Західній Африці
Власник мережі KFC завершив вихід із російського ринку
Coca-Cola та Molson Coors випустять алкогольний чай
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:
Коментарi