Уся правда про смак і аромат - PostEat

пошук

Уся правда про смак і аромат
06-09-2021 0 3308


Вересень — час гастрономічних виставок та ярмарок, відпочинку та пізнання чогось нового. А ще — це можливість розвивати свої смакові вподобання, бо ми завжди шукаємо щось більш смачне та ароматне. Чи замислювалися ви над тим, як ми відчуваємо смак та аромат і на що це впливає?

Оксана Чернова, сирна експертка ProCheese, співзасновниця фестивалю сирного мистецтва ProCheese Awards, розповідає про цікаві факти щодо нашої сенсорики.

Смак і аромат — це наша сенсорика, без якої нам, людям, було б важко відчувати та розуміти світ, де ми живемо. Чим більше ми можемо відрізнити смаків та ароматів, тим більше розвинений наш мозок. І тим краще ми можемо відчути й описати смаки продуктів, які мають величезну органолептичну палітру, наприклад, сир і вино. 

Це вже давно доказали вчені, але мало хто про це розповідає та говорить про важливість розвитку й удосконалення цієї нашої здатності. Тренування нашої сенсорики має стати для нас звичною справою, як чистити зуби вранці.

Як працює смак?

Смак — це сприйняття сенсорних клітин у наших смакових рецепторах. Коли харчові сполуки активують ці чутливі клітини, мозок розпізнає смак, подібний до солодощів.

Важливою складовою смаку є аромат, який залежить виключно від нашого нюху. Сенсорні клітини носа взаємодіють із частинками різних ароматів, а потім надсилають повідомлення до мозку. Це дає нам можливість асоціювати аромати із запахами чогось знайомого. Але під час вживання їжі частинки запаху з рота також потрапляють до носа через носоглотку.

Як діє аромат?

Аромат — результат поєднання запаху та смаку їжі. Існує багато ароматів різної інтенсивності.

Язик людини складається із тисячі крихітних горбків, що називаються «смакові сосочки». Кожен сосочок має кілька смакових рецепторів. Кожен із них містить від 10 до 50 рецепторних клітин. Уздовж твердого піднебіння рота та слизової оболонки горла також є клітини смакових рецепторів. Під час вживання їжі ці рецептори аналізують хімічні сполуки у продуктах. Далі вони надсилають нервові сигнали до мозку, що створює сприйняття смаку. Це дозволяє нам асоціювати різні смаки з різними емоціями.

Усупереч поширеній думці, язик може розпізнати всі п’ять смаків. Для кожного із них не існує окремої «зони», адже вони вони умовні (зони солодкого, солоного, кислого, умамі та гіркого). Однак, порівняно з центром язика, боки більш чутливі до будь-якого типу смаку.

Виняток становить задня частина язика. Ця область надзвичайно чутлива до гіркоти, що допомагає нам відчути токсичні продукти, перш ніж ми їх ковтаємо.

Що може вплинути на відчуття смаку?

Погіршити відчуття смаку здатні наступні захворювання, методи лікування чи травми:

  • інфекції верхніх дихальних шляхів;

  • інфекції середнього вуха;

  • променева терапія голови або шиї;

  • прийом деяких ліків, таких як антигістамінні препарати та антибіотики;

  • вплив деяких хімічних речовин (наприклад, інсектицидів);

  • операція на вусі, носі чи горлі;

  • стоматологічні проблеми, особливо видалення зуба мудрості;

  • погана гігієна ротової порожнини;

  • гіпогевзія — ослаблення, спотворення або відсутність смакових відчуттів;

  • агевзія — тотальна втрата смаку;

  • дисгевзія — розлад смаку, при якому частково або повністю відсутні смакові відчуття.

Таким чином, люди можуть розпізнати солодкий, кислий, солоний, гіркий або смак умамі. Це дозволяє нам визначити, безпечні чи шкідливі для вживання продукти. А в наступному матеріалі я розповім вам про це трішки детальніше. 

 

Авторка: Оксана Чернова

Текст та фото: надані авторкою

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст партнерського матеріалу. Думка редакції може відрізнятися від думки партнера.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi