Український крафтовий сидр: де шукати й що пробувати - PostEat

пошук

Український крафтовий сидр: де шукати й що пробувати
16-08-2019 0 11984


Що таке крафтовий сидр і чим він відрізняється від промислового сидру? Як пити сидр і з якою їжею поєднувати? Чи існує пристойний український сидр і як його роблять? Редакція PostEat поспілкувалася з виробниками «яблучного вина» та підготувала гід по українському крафтовому сидру.

Сидр — вино, зроблене з яблук. Існує також сидр «пері», який роблять з груш. Існує байка, що перший сидр зробив король Карл Великий, коли сів на мішок з яблуками і почавив їх. Втім, опис сидру зустрічається у історичних хроніках задовго до Середньовіччя — напою вже близько 2 000 років.

Сьогодні у світі існує дві школи сидру — стара та нова. Сидророби старої школи (Франція, Великобританія, Країна Басків у Іспанії) роблять сидр зі спеціальних сортів яблук. Нова школа зародилася близько 20 років тому у США та Канаді і її представники роблять сидр зі столових яблук.

Яблуко містить природний цукор і сидророб може зробити напій сухим, напівсухим, напівсолодким або солодким, зупинивши в певний момент бродіння — що менше дріжджі «з’їдять» цукру, то більше ми відчуємо його на смак. Іноді цукор додають у сидр спеціально. Великого злочину в цьому немає. Але часто цукром маскують недоліки напою. У сухому сидрі всі характеристики — як на долоні.

Сьогодні існують сидри зі смаками ягід та фруктів — малиновий, сливовий та ін. Знавці спокійно ставляться до таких напоїв, бо вони подобаються новачкам і залучають до культури сидру більше людей. Головне, щоб такий напій був зроблений з натуральної основи (яблучний сік) з додаванням натуральних інгредієнтів смаку — ягід, фруктів або спецій.

Найбільше цінується сидр, зроблений зі стовідсоткового яблучного соку холодного віджиму. Також існує промисловий сидр з відновленого яблучного концентрату. Сучасний український крафтовий сидр роблять невеликими партіями з чистого яблучного соку. Бродіння проходить з дикими дріжджами (зі шкірки фрукту), а на дні пляшки може утворюватися осад. Крафтовий сидр має складні яскраві аромати та глибокий елегантний смак — кращі сидри часто порівнюють з якісними ігристими винами.

Berryland Cidery

Напої: Berryland Brut — від 180 грн.

Berryland — проект, який виріс з домашнього виробництва сидра. Засновник бренду Віталій Карвига зробив кілька партій сидру для себе та друзів. Коли отримав позитивні відгуки, вирішив збільшити масштаб. Напій виготовляють з яблук різних сортів, що ростуть у Чернівецький та Київській області. За словами старожилів, сади, де збирають яблука для сидру «Київський» садили ще німецькі військовополонені. Яблука подрібнюють, віджимають сік ручним пресом та дають перебродити на диких дріжджах. Щоб сидр став ігристим, додають фруктозу або тростинний цукор, які викликають вторинну ферментацію у пляшці — зовсім, як з класичним методом шампанізації. Сидри Berryland Brut стануть цікавою альтернативою ігристому вину та складуть вдалу пару з жирними та смаженими стравами.

 «Рогатий заєць»

Напої: сидр RohatyyZayets’ (сухий/напівсолодкий) — 45 грн (0,5 л).

Кажуть, що власники бренду «Рогатий Заєць» одного ранку вийшли з бару і побачили бійку двох рогатих зайців за кошик яблук. Так у Юрія Вербила та його партнера виникли ідея створити сидр, який би став натуральним продуктом місцевості. Яблука для сидру збирають у старих некроплених садах Вінниччини під Немировом. Сидр роблять в Києві, на Петропавлівській Борщагівці. Для сидру відбирають три сорти — «джонатан», «кальвіль сніговий» та «густава». Яблука чавлять дубовим пресом, а сік по-за старовинними методом  фільтрують через тканину. Після бродіння на диких дріжджах та розливу сидр проходить процес повторної ферментації у пляшці — так напій насичується вуглекислим газом та стає ігристим. На дні пляшки «Рогатий Заєць» можна помітити осад — його спеціально залишають в напої, щоб сидр зберіг максимум ароматів.

Крафтовий сидр «Капітан Горобець»

Напої: сидр «Капітан Горобець» — 150 грн (1 л) або 250 грн (1,5 л).

Органічний сидр створений ветераном АТО та майстром ножового бою харків’янином Олександром Воробйом. Історія його яблучного вина почалася з бажання відновити ферму батька на Слобожанщині. Олександр звернувся до органічних способів землеробства і зібрав великий врожай яблук. Яблука були солодкими, але програвали у зовнішньому вигляді фруктам з магазину. Тоді фермер вирішив зробити з них сидр і попросив консультацію у шведського мікробіолога Catrin Heikefelt, яка вивчає біохімію яблучного сидру. Згідно з її рекомендаціями сидророб робить яблучне вино під брендом «Капітан Горобець» — «Сухий капітан» та «Солоденький капітан». Обмежені партії крафтового сидру вмить розкуповуються, але можна зробити передзамовлення на сторінці у Facebook. Нова партія сидру «Капітан Горобець» очікується під Новий Рік.

 «Швейків»

Напої: сидр «Молодильний» — 180 грн.

Засновник Андрій Закревський зізнається, що почав робити сидр «з подачі» тещі — «Дуже їй подобається напій!». Сидророб щороку використовує яблука різних сортів. Спочатку це було 24 сорти, згодом 12, а зараз Андрій робить сидр лише з 5 сортів: «Зменшив число гірких сортів, щоб сидр був більш питким. Ще ми відрізняємося стилем: використовуємо свіжі яблука, а не падалку, щоб отримати яскравий фруктовий аромат». Сади і виробництво сидру розташовані в селі Швейків поряд з Дністровським каньйоном у Тернопільській області. Якщо сидр за рік не розпродується, то Андрій перекурює його на кальвадос. Каже, що так можна зробити лише з натуральним сидром, «З промислового напою яблучний бренді не зробиш». Також Андрій Закревський робить виноградне, смородинове, малинове вино та ігристе вино з квітів-медоносів.

Ranger Brewery

Напої: Apple Cider №1 — 75 грн (0,5 л)

Крафтова пивоварня Ranger Brewery заснована Вовою Бендиком і Олегом Масько. Сидр тут роблять з яблук, зібраних у селі Хотянівка Київської області. Фрукти нарізають вручну та чавлять сік ручним пресом. Бродіння відбувається на диких дріжджах. Готовий сидр не розливають у пляшки, а продають у кегах. Раніше крафтовий сидр від Ranger Brewery можна було спробувати лише на фестивалях. Цього літа він з’явився на крані в київському барі Goose Gastro Pub на Межигірській, 19. Келих 0,5 л Apple Cider №1 тут продають за 75 грн.

Головна фотографія: intsign.co

Фото: Facebook Berryland Cidery, ТМ «Від Юрка Вербила», Крафтовий сидр «Капітан Горобець», ТМ Швейків, Ranger Brewery

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi