пошук
Олена Березовенко
Автор
пошук
Олена Березовенко
Автор
Документальні фільми та серіали про шефів, їжу та гастрономію набирають популярність у всьому світі. А завдяки потоковому мультимедіа дізнатись про культурні особливості, новітні тренди та кулінарні відкриття можна в будь-який час у будь-якій точці планети. Ми вирішили поділитись з вами кількома документальними фільмами про гастрономію, які можна подивитись на Netflix і зрозуміти, до чого прямує сучасна гастрономія.
Документальний серіал Chef’s Table від Netflix, присвячений шеф-кухарям всесвітньо відомих ресторанів, з’явився в 2015 році і отримав високі оцінки критиків. Законодавці гастрономічної моди з різних куточків світу розповідають про своє життя, свої ресторани і про те, як з’являються їхні страви, що змінюють світ. Герої перших двох сезонів серіалу — Массімо Боттура, Ден Барбер, Френсіс Маллманн, Бен Шеурі, Магнус Нільсон, Домінік Крен, Ана Рос. Зараз з’являються випуски вже шостого сезону проєкту. Також є й окремий випуск серіалу Chef’s Table: France, який складається всього з чотирьох серій і значно відрізняється від інших сезонів. Він повністю присвячений кулінарії Франції та її майстрам — чотирьом шеф-кухарям з різних регіонів. Будьте обережні — почавши перегляд Chef’s Table, зупинитись буде важко.
Натхненна кулінарною книгою Джеймса Бірда «Salt Fat Acid Heat», гастрономічний колумніст The New York Times Magazine Самін Носрат вирушила у подорож світом, щоб вивчити чотири основні елементи приготування їжі: сіль, жир, кислоту та тепло. Наразі є лише один сезон, але це беззаперечно один з найкращих документальних фільмів про їжу на Netflix. Насолоджуйтесь екскурсіями Носрат до Італії, Японії та Мексики і дізнайтеся багато цікавого про кулінарію.
Навесні 2019 року на Netflix вийшло нове шоу Street Food від творців Chef’s table, присвячене відомим шеф-кухарям вуличної кухні. Кожен епізод розповідає про один регіон і 3-4 місцевих зірки стрітфуду. У першому сезоні шоу Street Food режисери сфокусувалися на гастрономічній культурі Азії, розповівши про Таїланд, Індію, Тайвань, Японію, Південну Корею, Сінгапур, Індонезію, Філіппіни і В’єтнам. За аналогією з серіалом Chef’s Table, Street Food знайомить глядачів не тільки з кулінарними секретами героїв, а й з їхніми життєвими історіями.
Переглянувши цей фільм, ви переосмислите все, що знаєте про суші. Захоплююче кіно розповідає про Дзіро Оно, який по праву вважається найвидатнішим шеф-кухарем в світі суші. Знімальна група заглядає за лаштунки Sukiyabashi Jiro, його суші-ресторану, відзначеного трьома зірками Мішлен і захованого на станції метро в Токіо. Крихітний ексклюзивний ресторан приваблює людей з усього світу, навіть при вартості 300 доларів за тарілку. Цей фільм — справжня медитація про роботу, сім’ю і мистецтво самовдосконалення.
У документальному фільмі автори розглядають екологічні наслідки індустрії тваринництва, вивчають зв’язок між дієтами і хворобами, а режисер Кіп Андерсен досліджує питання, чи є оброблене м’ясо таким же шкідливим, як і куріння. Рак, холестерин, захворювання серця, ожиріння, діабет — протягом усього фільму команда з’ясовує, як харчування на основі тваринних продуктів може бути пов’язане з деякими серйозними і популярними проблемами зі здоров’ям.
Це проєкт зовсім не про технології приготування їжі в звичному розумінні, адже автор книги, яка лягла в основу серіалу, Майкл Поллан, не є професійним кухарем. Він популярний на Заході харчовий ідеолог, перш за все відомий за документальним фільмом «Корпорація Їжа». Серіал складається всього з чотирьох епізодів, кожен з них являє собою окремий фільм, присвячений одній із стихій — вогню, води, повітря і землі — і їх зв’язку зі звичними для нас продуктами. Одна з цілей серіалу — надихнути людей готувати для себе і не втратити це ключове для людства знання.
Фото: Netflix
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:
Коментарi