Сирна класифікація: світові підходи та гастрономічні відкриття - PostEat

пошук

Сирна класифікація: світові підходи та гастрономічні відкриття
26-04-2024 0 1721


Люди люблять все класифікувати та структурувати. Але часто не сходяться в самих підходах до цього. Тому у нас є різні системи літочислення (у Таїланді, наприклад, зараз 2556 рік!), різний літературний канон і, звісно, різні класифікації сирів.

Як розібратися в категоріях сирів та визначити для себе один підхід розповідає Оксана Чернова — амбасадорка української сирної культури, експертка ProCheese, суддя міжнародного сирного конкурсу World Cheese Awards.

Європейська класифікація

Як для себе ви розрізняєте сири? Швидше за все, це мʼякі, тверді, напівтверді. Насправді єдиної уніфікованої класифікації сирів для всього світу не існує. Є різні варіації.

Наприклад, розглянемо французьку класифікацію, де сири поділяють на такі категорії:

  • свіжі
  • мита скоринка
  • козячі
  • квітуча (біла) скоринка
  • блакитні
  • пресовані
  • пресовано-варені

Німецька ж класифікація виглядає так: 

  • свіжі
  • з білою пліснявою
  • з блакитною пліснявою
  • нарізні (Schnittkäse)
  • тверді

Це повʼязано з тим, що у кожної країни свої традиції сироваріння, смакові вподобання і різноманіття сиру.

То як же класифікувати сири нам, українцям?

Нам найближча американська класифікація, яка розділяє сири на 8 категорій за текстурою сирного тіста. Такий підхід дозволяє більш широко описати сир. Отож, ми орієнтуємося на 8 категорій: 

1) свіжі сири: сири, які не підлягають витримці, і готові до споживання відразу після приготування, наприклад, Бурата, Моцарела, Рикота, крем-сири.

2) свіжі витримані: свіжі сири, яким дали час трохи дозріти, завдяки чому в них утворюється натуральна зморшкувата або біла пухнаста скоринка, наприклад, Кротен, Валансе, Шевр, Кана де Кабра. 

3) сири з білою пліснявою: мʼякі сири, які мають білу пухнасту або кремову хвилясту скоринку, наприклад, Брі, Камамбер, Брійя-Саварен.

4) сири з митою скоринкою: мають характерну оранжеву зморшкувату і дещо липку скоринку, яка утворюється шляхом омивання сиру спеціальним розчином, наприклад, Лангр, Епуас, Таледжіо.

5) сири з блакитною пліснявою: мʼякі сири, які мають прожилки блакитної плісняви, наприклад, Рокфор, Фурм дʼАмбер, Ніва, Горгонзола. 

6) напівтверді сири: мають пружну, еластичну структуру сирного тіста, наприклад, Едам, Маасдам, Гауда, Моцарт, Мосбахер.  

7) тверді сири: характеризуються досить щільною та крихкою структурою сирного тіста, наприклад, Грана Падано, Парміджано Реджано, Пекоріно Романо. Такі сири не нарізають, а розколюють на шматочки.

8) ароматизовані сири: можуть включати сири з усіх перерахованих категорій, але з додаванням певних смакових добавок. Це може бути скоринка, вимочена у вині, чи додавання пряних трав, шматочків грибів, перцю тощо. Копчення також відносимо до ароматизації.

Знати підходи до класифікації сирів важливо. Однак набагато важливіше насолоджуватися їх смаками, текстурами, ароматами та відкривати для себе світ з їх допомогою. Мандруйте сирним світом, він ховає чимало дивовиж!

 

Текст та фото надані авторкою.

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст партнерського матеріалу.

Думка редакції може відрізнятися від думки партнера.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi