«Ми, попри все, не зупинили свою діяльність ні на мить та намагаємося працювати надалі», - виноробня Graevo, Запоріжжя - PostEat

пошук

«Ми, попри все, не зупинили свою діяльність ні на мить та намагаємося працювати надалі», - виноробня Graevo, Запоріжжя
09-06-2022 0 3353


Продовжуємо заповнювати винну мапу України свіжими історіями від виноробів, яким зараз особливо потрібна підтримка передусім українських споживачів. Українське вино – це не просто відзеркалення культурної традиції нашої держави, а й місток до цивілізованого майбутнього. Сьогодні відкриваємо винну Україну з крафтовою виноробнею з Запорізької області Graevo, яка впродовж восьми років плекає свою справу.

Виноробня Graevo розташована в межах Верхньої Хортиці – історичної частини Запоріжжя. Для виробництва вина використовується італійське та молдовське обладнання.

Вина Graevo неодноразово перемагали на конкурсах. Зокрема, Шардоне, Сапераві Сандотрен отримали «срібло» на Ukraine Wine&Spirits Awards 2021. А Каберне Вінтаж 2019 зірвало золоту медаль на винному конкурсі Odessa Wine Week 2021.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

В перший день війни наші працівники були на роботі, незважаючи на паніку та страх працювали та готували приміщення для порятунку людей від обстрілів.

Де розташовані ваші виноградники, опишіть теруар та сорти, з якими працюєте?

У селі Дніпровка Запорізької області ми маємо близько 3 га своїх виноградників. Там вирощуємо такі сорти як Цитронний Магарача, Каберне Совіньон та Мерло. Але більшу частину винограду ми купували у Херсонській області у підприємства Агрофірма Радгосп Білозерський. На жаль, сьогодні ця територія під окупацією.

Поділіться, що відбувалося в перші дні війни на виноробні?

В перший день війни наші працівники були на роботі, незважаючи на паніку та страх працювали та готували приміщення для порятунку людей від обстрілів. Змогли своїми зусиллями розмістити у себе на підприємстві близько 30 людей, переважно дітей та жінок.

Як оцінюєте збитки внаслідок російського нападу? Виноробню, виноградники оминули обстріли

Ми тримаємо зв’язок із нашими постачальниками винограду. Вони інформують, що виноградники не пошкоджені, але ними в цьому році ніхто не займається і не планує. Щодо нашої виноробні, то вона, на щастя, розташована на не окупованій території в м. Запоріжжя.

Що ви вирішили для себе з огляду на воєнний час: призупинити бізнес чи попри все працювати?

Ми, попри все, не зупинили свою діяльність ні на мить та намагаємося працювати надалі в такий скрутний час.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Чи є підтримка з боку колег в Україні та за кордоном?

З’явилося зацікавлення іноземних колег, а саме маємо пропозиції щодо знайомства з нашим вином в Італії на безоплатній основі.

До війни складно підготуватися, як і до обстрілу. Які є екстрені заходи порятунку виробництва? (консервування виноробні, бутилювання всіх запасів тощо)

Ми розіллємо наші вина в пляшки на скільки їх вистачить, а залишки законсервуємо. Якщо не буде часу та можливості на консервування, виллємо вино, щоб не дати можливості ворогу нажитися на наших мозолях.

Чи оминули скорочень персоналу виноробні?

Жодного свого співробітника ми не скоротили, але вимушені були скоротити заробітну плату, так як не було можливості працювати як в мирні часи.

Плани були порушені майже всі. Ми планували і модернізацію, і висадку нових лоз та вихід на європейський ринок.

Як усередині країни на цьому етапі відбувається підтримка виноробства? І чи проходить взагаліЯкі законодавчі ініціативи, на вашу думку, потрібні для того, щоб підтримати галузь в умовах війни?

На цьому етапі підтримки виноробства ми не відчуваємо взагалі. На нашу думку, необхідно підтримати виноградарів та виробників готової продукції з метою їх виходу на іноземні ринки. Це намагається зробити Укрвинпром, а саме ініціювати зміни в законодавстві щодо покращення умов для виноградарів та виноробів нашої країни.

Які плани були порушені з початком війни (можливо, модернізація, закупівля та висадка нових лоз)?

Плани були порушені майже всі. Ми планували і модернізацію, і висадку нових лоз та вихід на європейський ринок.

Чи була підтримка з боку ритейлерів, чи стали вони більше ставити на полицю ваші вина? 

На жаль, нам не вдалося домовитися з жодним ритейлером.

Чи взаємодієте із ЗСУ/теробороною, волонтерами?

З перших днів війни та до сьогодні ми допомагаємо ЗСУ. Наші співробітники самостійно та колективно загалом допомагають тим частинам, де служать їх рідні, так і фондам на підтримку ЗСУ. Колектив GRAEVO прийняв рішення щомісяця перераховувати якісь кошти для прискорення нашої перемоги.

Дефіцит чого виноробня відчуває найбільше?

Насамперед ми відчули дефіцит пляшки та друкованої продукції.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Чи помітили ви всередині країни збільшення зацікавлення  українським виноробством на тлі підйому патріотизму (можливо, не стільки у продажах, але в відвідуваності сайту/статистиці соцмереж) чи, навпаки, інтерес до вина загалом як до атрибуту мирного життя впав?

Так, інтерес до українського вина дещо зріс, ми помітили, що люди почали більше цікавитись і купувати рідне українське вино.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Яким є ваш горизонт планування щодо вінтажу 2022?

Плануємо в невеликих обсягах.

Яке вино відкриєте, коли ми переможемо?

У нас на витримці стоїть ігристе вино, виготовлене класичним способом, наша перемога – це буде найкращий привід, щоб його відкоркувати! Слава Україні!!!

Фото: Graevo

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi