«Вина Закарпаття — це про wow-ефект, а не про «Ізабеллу»: засновник «Шато Чизай» Геннадій Гутман - PostEat

пошук

«Вина Закарпаття — це про wow-ефект, а не про «Ізабеллу»: засновник «Шато Чизай» Геннадій Гутман
11-03-2022 0 4311


З 1995 року Геннадій Гутман інвестував мільйони доларів у винний бізнес на Закарпатті. Спершу планував купувати виноград у Європі й Україні, робити з нього вина та розливати їх під власним брендом. Проте згодом зрозумів, «що так не можемо гарантувати якість — треба власні виноградники!».

З 2006 року його компанія «Шато Чизай» висадила на Закарпатті 272 га нових виноградників. На Малій Горі (Берегівщина), у Завидові (Мукачівщина) та Мідяниці (Іршавщина) сьогодні росте понад 1 млн власних лоз Гутмана. Бізнесмен жартує, що це по пляшці вина на кожного закарпатця. І додає, що сьогодні не купує жодного кілограма винограду на стороні: «Працюємо тільки зі своєю сировиною».

Засновник виноробні вважає, що мікроклімат передгір’я і вулканічні ґрунти роблять Закарпаття унікальним виноробним регіоном. «Донести ідею унікальності нам допомагають сорти Фурмінт і Черсегі — ми поки єдині, хто їх вирощує в Україні, і вони ні на що не схожі! Це те, про що кажуть «теруарне вино»: воно розповідає про наш край, особливу землю та людей, які творили і творять історію вина Закарпаття».

В інтерв’ю редакції «Сомельє в зелених штанях» Геннадій Гутман розповів про появу закарпатських ігристих вин класичного методу, вплив змін клімату на теруар і кошерне вино.

 

Про винний бізнес і дефолт

«Шато Чизай» заснована в 1995 році, а перше вино випустила в 1997-му. Планували купувати виноград в Угорщині, робити з нього вино на Закарпатті й продавати до РФ. Під перше замовлення у 10 млн пляшок закупили, певно, найбільшу партію винограду в Угорщині. Та 1998 року в РФ стався дефолт, і схема не спрацювала.

Ще у 2000-х зрозуміли, що різний виноград з Миколаївської, Херсонської областей чи з Молдови не дасть нам стабільної якості. 2006 року почали садити власні виноградники. А один гектар — це близько $10 тис., додайте ще догляд за лозою. Нинішні 272 га — це близько $3 млн інвестицій.


Зараз маємо виробництво вина і грапи, будуємо цех виробництва бренді, зробимо закладку ігристих вин класичного методу. Оцінюю суму вкладень у таке господарство не менш як у $10 млн.

Перший капітал — це були власні гроші, що їх ми принесли з дому. Зараз постійно кредитуємося для розвитку. Якщо у виноробстві все робити правильно, то це дуже дороге хобі — розраховую, що пожинати плоди винної справи будуть мої онуки. Крім комерційного успіху мені важливо, щоб вони пишалися справою і тим, що створює «Шато Чизай».

Про сорти

25 років тому «Ізабелла десертне» і «Гроно Закарпаття» були винами №1. Ми вантажили вино до центру і сходу України з умовою, що 20% партії буде «Ізабелла», а все інше дамо в асортименті. І люди брали. Сьогодні ж «Ізабелла» вже нікого не цікавить.

Сорти Черсегі і Фурмінт ми привезли з Угорщини і посадили на Закарпатті. Подивилися, що вони добре себе почувають в угорському Токаї, і вирішили спробувати. Зараз із Черсегі робимо сухі й десертні вина, брюти і грапу. Якщо будемо розширюватися, то посадимо ще 20 га Черсегі.


Закарпаття довго вважали регіоном для білих вин, де шикарні червоні могли вдатися лише раз на п’ять років. Зі впевненістю кажу —  завдяки змінам клімату на Закарпатті червоні вина сьогодні вдаються частіше. Тому робимо ставку на Піно Нуар, Каберне Совіньйон, Мерло та Блауфранкіш.

 

Про консультантів з Угорщини

«Шато Чизай» консультують спеціалісти з Угорщини — очільник Асоціації сомельє Угорщини Золтан Шлезак і виноградар з Токаю Дьордь Ровжа. Шлезак постійно пробує вина у Європі та світі, а Ровжа налаштовує роботу на понад 1000 га інших виноробень.

Консультації іноземців для нас — це як ще одна точка зору. Коли бачимо різницю між порадами Дьордя Ровжи і українських спеціалістів з догляду за лозою, то розбираємося, в чому різниця. Поради сомельє Шлезака цінні з точки зору його дегустаційного досвіду. «Ви на правильному напрямку. Дайте лозі 10 – 12 років, і побачите результат», — ці його слова для нас найважливіші.

Мій досвід та інтуїція підштовхують нас і до експериментів. Сподіваюся, вже цього сезону ви оціните деякі з них — це будуть оригінальні продукти, нові не тільки для компанії, а й для ринку України.

 

Про кошерні вина

Світ захопився ідеями здорового і усвідомленого харчування, а кошерність дає додаткову гарантію чистоти. Продаємо кошерні вина в Україні, США, Австралії, навіть до Нігерії нещодавно відвантажили.

Від виробника і дистриб’ютора кошерних вин Royal Wine Corp. (США) отримали запит: спробуйте виробляти кошерні вина, такого продукту не вистачає. Ми взялися робити окремі кошерні релізи. Маємо великий попит, але, зізнаюся, це нелегкий хліб.

Наприклад, коли робили кошерний сік, то чекали, поки пройдуть іудейські свята восени, щоб приїхали спеціалісти для перевірки. Поки чекали, однієї ночі вдарив мороз і зранку 40 тонн винограду лежало на землі.

Щоб розлити кошерне вино, маємо запросити спеціалістів і «прокошерувати» лінію розливу. Крім цього, за умовами контракту з OK Kosher Certification ми повинні тричі на рік забезпечувати експертів квитками з Ізраїлю на Закарпаття, щоб вони могли провести ревізію. Це дуже скрупульозний підхід, через що кошерне вино не може бути дешевим. 

Кошерне вино вимагає етапу нагріву «мевушаль», що можна витлумачити як «варіння». Це особлива процедура швидкого нагріву і повільного охолодження. За моїми спостереженнями, молоде вино після такого нагрівання ніби старіє, як за витримки: воно стає більш дозрілим.

У 2021 році наші кошерні вина і виноградний сік отримали сертифікацію від Vegan Society (Велика Британія). Інтерес до vegan-friendly вин відчутний у світі і росте в Україні. А от робити безалкогольне вино ми не готові. Я хоч і за сучасні тенденції, але все ж таки класичний винороб!

 

Про теруар Закарпаття

Якщо спитаєте мене про Закарпаття, отримаєте просту відповідь. Я тут народився, виріс і вважаю, що кращого регіону не існує! Тут моє серце! Якщо ж об’єктивно, з точки зору виноробства, у нас є хребет Карпат, що захищає від вітрів, є вулканічні ґрунти, які насичують лозу мінералами. У нас достатньо вологи, а клімат дає вину добрий баланс цукру і кислоти. До того ж, маємо дві тисячі років успішної історії виноробства і виноградарства. А традиції — це важливо, погодьтеся. 

Щодо клімату наведу приклад: через потепління у 2021 році в Угорщині біля о. Балатон зібрали виноград зі вмістом цукру близько 26%. А кожен грам цукру дає 0,6% спирту. От і уявіть, що в білому вині цього врожаю вміст спирту сягне 15 – 15,5%. Для білого вина це катастрофа!

Закарпаття в цьому плані має перевагу. Наші умови ближчі до Німеччини, півночі Франції, краю Егер в Угорщині, який вважається регіоном якісних червоних вин. Зараз у північному регіоні — Іршавщині — ми отримуємо цікаві червоні вина з добрим балансом.

 

Про виноробство і майбутнє

Маємо близько 30 видів продукції. Це вина з білих сортів Черсегі, Фурмінт, Трамінер, Совіньйон Блан, Мушкатай тощо. Червоні — з Піно Нуар, Блауфранкіш, Каберне Совіньйон, Мерло та інших. Ідея всіх вин — унікальність. Наприклад, ми відродили десертне вино «Троянда Карпат» з сорту Трамінер.

«Троянда Карпат» — унікальний продукт з історією від 1959 року. Було прикро, що в кінці 90-х ця легенда Закарпаття зникла з виробництва. Ми порадилися з виноробами-старожилами і знайшли в Австрії саджанці сорту Трамінер Рожевий для нашого клімату. Тепер ця красива історія триває: «Шато Чизай» — єдина виноробня, яка робить «Троянду» за класичною технологією.

Витримуємо червоні вина у французькому, американському і славонському дубі залежно від сорту і стилю. З білих вин витримуємо тільки Фурмінт — у славонському дубі. Вважаємо їх ідеальною парою.

У 2022 році зробимо закладку на два-три роки витримки близько 6 тис. пляшок ігристого вина класичного методу. Поки визначаємося, що це будуть за вина: Піно Нуар (біле), Фурмінт, Черсегі чи Кекфранкош. Хочу, щоб наш продукт відрізнявся, щоб дивував. Вино — це ж емоція.

А ще будуємо цех виробництва бренді, бо виноградний спирт — це невід’ємна частина виноробного процесу. Під цей проєкт будемо розширювати парк бочок, щоб було де витримувати бренді. У Закарпаття є цікаві традиції створення міцних виноградних напоїв. Думаю, час освіжити цю історію.

Мені важливий wow-ефект від вина. Мрію, щоб вина «Шато Чизай» були не тільки про чистоту, багаті аромат і смак, відмінну якість, а й щоразу про особливий характер. Характер, народжений на Закарпатті!

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi