Гастро-замітка: португальський спеціалітет альєйра - PostEat

пошук

Гастро-замітка: португальський спеціалітет альєйра
07-09-2023 0 662


Альєйра (порт. alheira) — португальська ковбаса, яка зараз виготовляється з різних видів м’яса: зазвичай з телятини, качиного м’яса, курятини або кролятини з додаванням хліба. Спочатку такі ковбаси виготовлялися португальськими євреями, котрі побоювалися переслідувань з боку місцевої інквізиції. Альєйра за своїм зовнішнім виглядом була схожа на поширені на Піренейському півострові ковбаси зі свинини, але готувалися з кошерних компонентів, що дозволяло юдеям потай зберігати свою релігію та звичаї. Згодом такі ковбаси стали стравою португальської національної кухні, втративши початкову кошерність інгредієнтів.

Photo credit: Taste Atlas

Альєйра була створена португальськими євреями як спосіб ошукати місцеву інквізицію. У 1492 році після закінчення Реконкісти, в Іспанії почались гоніння євреїв. Внаслідок цих дій тисячі євреїв були вигнані іспанською інквізицією з країни, і багато релігійних біженців осіли в більш толерантній Португалії.

Назва. Назва «Alheira» походить від португальського слова «alho», що означає «часник». Це відсилає до типового інгредієнта у рецептах цієї ковбаси.

Інгредієнти. Хоча традиційні Alheiras не містять свинячого м’яса, сучасні версії можуть його містити. Типові інгредієнти включають подрібнену птицю, яловичину, хліб, часник та різні спеції.

Подача. Alheira традиційно смажиться чи запікається до золотистої скоринки, а потім подається з картоплею та маринованими овочами або яйцем на сковорідці.

Географічне походження. Хоча Alheira поширена по всій Португалії, особливо відомою є Alheira з Міранда-ду-Дору — регіону на північному сході країни.

Photo credit: Taste Atlas

Культурне значення. Через своє унікальне походження і важливість у єврейській спільноті, Alheira стала символом культурного опору та виживання.

Релігія не дозволяє євреям їсти свинину (кашрут), тому їх було легко впізнати за тим фактом, що вони не готували свинячих ковбас (чорізо) і не коптили їх у коптильнях. Тому євреї замінили свинину в ковбасах різними іншими видами м’яса, такими як телятина, індичатина, качине м’ясо, курятина та іноді м’ясо куріпок, змішуючи їх із хлібним тістом для поліпшення консистенції. У зв’язку з тим, що з точки зору Галахи при виготовленні ковбаси не можна використовувати також свинячі кишки, вони готувалися без оболонки. Юдеї демонстрували, що вони виготовляють і вживають ковбаси, зовні схожі на місцеві, їх вивішували у всіх на очах, щоб християни не запідозрили, що євреї не їдять свинину, і це створювало враження, що вони справді зреклися своїх звичаїв.

Місцеві різновиди португальської ковбаси мають статус, що охороняються Захищеним географічним позначенням (PGI, protected geographical indication) включають альєру з муніципалітету Віньяйш, а також регіону Баррозу (порт. Barroso; Terras de Barroso).

У 2011 році мешканці проголосували за те, щоб визнати її одним із семи гастрономічних чудес Португалії.

Читайте також: 

Гастро-замітка: італійський спеціалітет брезаола

Гастро-замітка: сиров’ялена та злегка копчена шинка «Тірольський шпик»

Гастро-замітка: пікантна ковбаса Chorizo

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 Tweet

Коментарi