Найпопулярніші страви країн світу. Частина 2 - PostEat

пошук

Найпопулярніші страви країн світу. Частина 2
12-11-2019 0 1725


Найпопулярніші страви країн світу знайшла для вас редакція PostEat. Раніше ми писали про одні з найвідоміших страв різних кухонь світу. Сьогодні продовжимо тему та розповімо, у чому ж особливість улюбленої багатьма закуски – чипсів, звідки насправді походить кетчуп та як правильно їсти тако. Enjoy!

Картопляні чипси, США

Без цієї закуски складно собі уявити перегляд, наприклад, футбольного матчу чи домашні посиденьки з друзями. А ось що цікаво: подейкують, чипси були винайдені абсолютно випадково. Їх придумав індіанець за походженням Джордж Крам у 1853 році. У той час чоловік працював шеф-кухарем фешенебельного ресторану готелю Moon’s Lake House. За легендою, одним з фірмових рецептів ресторану була «картопля фрі». Одного разу один з гостей повернув смажену картоплю на кухню: вона здалася йому надто товстою. Шеф-кухар вирішив пожартувати над гостем: він нарізав картоплю буквально паперової товщини й обсмажив, а потім подав гостеві. Утім, страва сподобалася йому. Через якийсь час страва стала фірмовою, а в 1860 році Крам відкрив свій ресторан, де на кожному столі стояла корзина з чипсами.

Тако, Мексика

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Тако – це традиційна страва мексиканської кухні. Для приготування тако використовують пшеничний або кукурудзяний коржик під назвою тортилья, на котрий кладуть начинку (яловичину, свинину, морепродукти, шматочки гострих ковбасок чорісос, цибулю, зелений салат, квасолю і навіть м’якоть кактуса). Приправами служать сир, сальса, коріандр, гуакамоле та гострі соуси на основі перцю чилі. Існують різноманітні види тако, їх розрізняють за способом приготування та за видом начинки. Тако їдять руками.

Морська паелья, Іспанія

Паелья – це іспанська (валенсійська) страва з доданням шафрану та оливкової олії. Паелья може включати різноманітні інгредієнти — м’ясо, птицю, рибу або морепродукти. Основний час тушкування паельї припадає на приготування соусу. Потім в цьому соусі смажиться або вариться рис та інші овочі, до яких додаються креветки, устриці (або інші продукти) та різноманітні спеції. Приготування паельї для іспанців — невеличке свято. Обов’язково є один кухар, що готує страву, і публіка, яка спостерігає за цим. Приготування страви може тривати кілька годин. Раніше паелья вважалася стравою бідняків-рибалок, які готували її прямо на березі, повернувшись з моря.

Кленовий сироп, Канада

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Кленовий сироп є справжньою візитівкою Канади. Це солодкий сироп із соку дерева цукрового клена, червоного клена, чорного клена, котрий часто вживають як добавку до млинців або вафель. Перша письмова згадка про кленовий сироп відноситься до 1760 року. Однак відомо, що індіанці здавна використовували сік клена подібним чином. Близько 80% всього кленового сиропу у світі виробляється в канадській провінції Квебек. Лист цукрового клена став національною емблемою Канади.

Марципан, готують по всій Європі

Марципан – це різновид кондитерського виробу, суміш подрібненого мигдалю і цукрового сиропу (або цукрової пудри). Якщо замість мигдалю використовуються абрикосові кісточки (рідше персикові), кондитерський продукт називається не марципаном, а персіпаном. Іноді марципаном називають також масу з інших горіхів, вироби з неї. Марципани були традиційними солодощами на ярмарках у містах Центральної Європи (наприклад, Німеччина, Австрія, Угорщина). Найбільш відомими є марципани німецьких міст Любека та Кенігсберга. Фірма Niederegger з Любека досі залишається провідним виробником марципанів найвищої якості. У книзі Ернста Теодора Амадея Гофмана «Лускунчик і Мишачий король» фігурує Марципановий замок.

Кетчуп

Кетчуп є не лише смачним соусом, але й має цікаву історію походження. Прабатьківщиною кетчупу вважається Китай. В XVII ст. в Англію з Азії ввезли соус, приготований з анчоусів, волоських горіхів, грибів і бобів. У найстаріший рецепт, що зберігся, томати не входили. В Англії його називали catchup або ketchup. Приправа виявилася вдалою і швидко поширилася Європою. Рецепти кетчупів на основі томатів з’являються в американських кулінарних книгах з початку XIX століття. В 1801 році з’явився рецепт Сенді Едісона. Пізніше (в 1812 р.) був опублікований рецепт Джеймса Міза. У 1824 р рецепт кетчупу на основі томатів з’являється в кулінарній книзі Мері Рендольф «Домогосподарка з Вірджинії». Jonas Yerkes вважається першим американцем, який продав кетчуп з помідорів у пляшці. До 1837 року він виробляв і поширював соус на національному рівні. Незабаром після цього F. & J. Heinz запустили свій томатний кетчуп у 1876 році.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi