пошук
Олена Березовенко
Автор
пошук
Олена Березовенко
Автор
Цього року відбулась знакова подія для українського сироваріння — у місті Ньюпорт, Уельс, Велика Британія міжнародна спільнота вперше познайомилася з різноманіттям сирів від українських виробників у рамках міжнародного конкурсу World Cheese Awards. Це відбулось завдяки компанії ARDIS group та спільноті поціновувачів сиру ProCheese, які отримали підтримку від Швейцарії в рамках швейцарсько-української програми Quality FOOD Trade Program.
Нагадаємо, що на найбільший у світі сирний конкурс World Cheese Awards 2022 цього року безкоштовно поїхало 39 сирів від 21-го українського сировара. Перше знайомство з українськими сирами обернулось справжнім тріумфом — 13 українських сирів отримали нагороди та відзнаки від міжнародної колегії.
Редакція PostEat та спільнота ProCheese поспілкувались з сироварами-фіналістами та розповідають, чому вони вирішили взяти участь в сирному конкурсі та які зміни планують найближчим часом.
Freedom tastes great — саме з таким девізом українські сири були представлені на World Cheese Awards 2022 в Великій Британії. Географія учасників конкурсу охопила майже всі куточки України.
13 переможців з різних регіонів, які отримали почесні нагороди:
Нагороду Bronze отримали:
Нагородою Silver відзначені:
Нагорода Gold дісталась:
Нагороди Super Gold удостоїли:
«Під час теплої та дружньої зустрічі з українськими сирними виробниками були вручені нагороди нашим українським переможцям, які вони отримали на міжнародному конкурсі в Уельсі Word Cheese Awards. Я дуже вдячна всім сироварам, які довірились, які приїхали, які просто мали такі сяючі очі радощі, що їм вдалося перемогти зі своїм сиром. Зі свого боку хочу сказати, що це тільки початок, тому що відтепер Україна є на сирній мапі світу. Попереду ще багато роботи над рецептурами, документами та над удосконаленням продукту. Ми, як спільнота, завжди будемо раді бачити всіх поціновувачів, завжди будемо розповідати про смачні сири, кликати усіх на наші сирні навчання, тому що світ об’єднується навколо сиру», — ділиться сирна експертка ProCheese, співзасновниця фестивалю ProCheese Awards, суддя World Cheese Awards Оксана Чернова
Чи брали ви раніше участь у сирних конкурсах?
«Так, раніше ми вже брали участь у конкурсах в Україні, зокрема в проєкті Procheese, де отримали перше місце і наш сир «Шевр» поїхав на міжнародний конкурс. Після цього ми брали участь у різних місцевих конкурсах, де наші сири займали перші міста. Також ми брали участь у конкурсі в Литві, де отримали приз глядацьких симпатій», — Ганна Семенова, «Доообра Ферма» з Київщини.
«Ні, це було вперше за мій досвід, але дуже приємно. І я дуже пишаюсь, що була така можливість», — Юлія Золотарьова, «Звенигора» з Черкащини.
«Так, брали участь у різних сирних конкурсах, презентували свою продукцію на різних гастрономічних фестивалях. В цій премії беремо участь вперше і дуже раді, що отримали нагороду», — Марина Обштир, «Старий Порицьк» з Волині.
«Старий Порицьк» — сімейне сільськогосподарське підприємство, що займається органічним виробництвом молочної та кисломолочної продукції. Їхня продукція сертифікована за найбільш вимогливим в світі органічним стандартом BioSwiss. «Старий Порицьк» відправили на конкурс свій сир «Чеддер», який отримав бронзову нагороду. Сир виробляється за класичним англійським рецептом з українського органічного молока, має гострий з легкою кислинкою смак і приємний горіховий післясмак.
Чому вирішили взяти участь в сирному конкурсі?
«Для нашого підприємства це можливість, щоб про наш сир дізналися у світі, дізналися про те, що таке саме український сир, як він виготовляється і як наші люди вкладають у нього частину своєї душі», — Олександр Українець, «Молочна Майстерня» з Кіровоградщини.
«Щоб почути думку незалежних експертів, які дійсно розуміються на цьому, і щоб зробити для себе певні висновки з метою покращення в подальшому якості виробництва сирів», — Людмила Куцан, Organic Milk з Житомирщини.
«Сирний конкурс для нас — це перспектива. Відповідь на те, що ми робимо все так, як треба. Це і маркетинг, тому що після перемоги наші сири стають вже більш популярні, люди приходять за тим сиром, який отримав нагороду. Тому все це в комплексі дуже-дуже приємно було, тому що зараз все дуже важко. А це було круто, це гордість!», — Анна Семенова, «Доообра Ферма» з Київщини.
Одразу двом сирам від «Доообра Ферма» вдалось отримати нагороди на WCA — бронзову відзнаку отримав твердий сир «Легенда» з коров’ячого молока з пряним смаком із кислуватими нотками. Срібну відзнаку отримав молодий сир із білою пліснявою «Шевр Шедевр» з козиного молока, для нього характерна дуже ніжна текстура та вершковий присмак.
Чи будете брати участь у наступному WCA?
«Обов’язково. Бо я думаю, що ми ще щось нове придумаємо, або покращимо те, що в нас є зараз і ми просто маємо і мусимо брати участь і популяризувати український сир у світі», — Ганна Семенова, «Доообра Ферма» з Київщини.
«Обов’язково будемо. Ми вже думаємо над новими рецептурами, новими сирами. Що могло б зацікавити споживача, що могло би бути цікавим у світі. Ми чудова нація, ми варті того. Ми чекаємо наступного World Cheese Awards і будемо обов’язково брати участь», — Олександр Українець, «Молочна Майстерня» з Кіровоградщини.
«Обов’язково, і сподіваюсь, що це вже буде в Україні, я представлятиму найбільшу кількість сирів, максимальну кількість», — Тетяна Сидяк, «Сироман» з Київщини.
Від «Сироману» на конкурс поїхав цікавий сир «Віхола», якому вдалось отримати нагороду Gold. Рецепт його виник неочікувано — оскільки кози цілий рік знаходяться на вільному випасі та харчуються лише травою, взимку до їх раціону з під снігу потрапляють гілочки хвої, які надають молоку хвойного присмаку. Цей цікавий присмак на сироварні вирішили підсилити, додавши хвою в сам сир. Так зʼявився «Віхола» — кремовий сир із козячого пастеризованого молока з білою пліснявою, зверху прикрашений гілочкою смереки та молодими шишечками. Для сиру характерний солодковершковий смак з яскравими нотками хвої та грибним післясмаком.
Які зміни ви плануєте найближчим часом?
«Найближчим часом — це після перемоги. У нас такі плани були до війни, контракт мав бути підписаний 26 лютого з приводу розширення. Зараз, поки що, ми працюємо так, як і працювали. Але плани ми не змінили, просто їх відтермінували», — Тетяна Сидяк, «Сироман» з Київщини.
«Насправді у мене не закінчуються експерименти. Я постійно провожу якісь досліди для себе “а як це смакуватиме, якби ми трошки змінили цей продукт”. І те, що мені найбільше подобається, ті вдалі експерименти далі йдуть в серію і подобаються людям. Тобто наш асортимент постійно змінюється», — Вікторія Книш, «Джерсей» з Львівщини.
«Ми постійно збільшуємо потужності, триває реконструкція виробництва. Ще 6 років назад це було нуль, ми тільки почали ферму відбудовувати. А сьогодні вже 1,5 тонни продукції в місяць виробляємо і плануємо ще більше», — Микола Мошук,«RORY» з Київщини.
Продукція від «RORY» широко представлена в національних торгових мережах. Нагороду на World Cheese Awards отримав сир «Богуславський», що стало неочікуваністю для сировара, адже він робив ставки на інший сир. «Богуславський» виготовляється з козиного молока та має яскраво виражений смак з нотками мигдалю.
Яка ваша мрія стосовно майбутнього вашого продукту?
«Мрія кожного виробника, щоб був такий унікальний продукт, який полюбиться всьому світу, кожному споживачу», — Вікторія Лісіна, Lactalis Sumy зі Сумщини.
«Мрія — звичайно хочеться, щоб про українські сири дізнавались, щоб вони займали гідне місце серед усіх світових сирів, щоб вони були знані і шановані у світі», — Олександр Українець, «Молочна Майстерня» з Кіровоградщини.
«Україну мають побачити у всьому світі та обов’язково відвідати. Сьогодні у нас така ситуація, що ми привернули увагу подіями не самими приємними, на нашій території відбуваються військові дії. Моя мрія в тому, щоб ми могли створювати класні продукти, сильні, які б запам’ятовувались. Якісь незвичні, які б відрізнялись від класичного чи європейського смаків. Щоб іноземні поціновувачі до нас завітали і щоб українці, більше приділяли увагу українським товарам, в тому числі й сирам», — Сергій Григір, «Лісова Коза» з Кіровоградщини.
Один з сирів господарства «Лісова Коза» отримав Бронзову відзнаку — «Форе Нуар», що здивував гурманів своїм солодко-кислуватим смаком з гостринкою, якому завдячує своєю 12-місячною витримкою. В ароматі домінують горіхово-вершкові та ноти козячого молока. Текстура сирного тіста крихка, містить маленькі вічка та має приємний колір слонової кістки. Неподалік від ферми знаходиться ліс, який зветься «Чорний». Звідси й пішла назва сиру, який тут народився — Форе Нуар, що в перекладі з французької означає «Чорний Ліс».
Що ви можете побажати нашим сирним поціновувачам спільноти ProСheese?
«Хочу побажати сирним поціновувачам не зупинятися і не переставати пробувати нові смаки, підтримувати та куштувати українські сири, їздити на ферми та взагалі — підтримувати українського виробника, тому що наші сири найкращі», — Ганна Семенова, «Доообра Ферма» з Київщини.
«Я хочу, щоб ви розвивали свої смакові рецептори, щоб ви долучилися до розвитку сирної культури в Україні — і ви отримаєте масу насолоди він наших українських виробників і їхнього продукту», — Вікторія Книш, «Джерсей» з Львівщини.
«Всім українським сирним поціновувачам — найскорішої перемоги! Любіть українське, несіть його по світу. І перемоги нам», — Олександр Українець, «Молочна Майстерня» з Кіровоградщини.
Слідкувати за новими сирними проєктами та ініціативами, дізнаватися про різноманіття української та світової сирних культур, а також подивитись відеоверсію інтервʼю з сироварами можна на сторінках у Facebook або Instagram спільноти поціновувачів сиру ProCheese.
Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.
Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:
Коментарi