Гастро-замітка: їстівні пташині гнізда - PostEat

пошук

Гастро-замітка: їстівні пташині гнізда
12-10-2023 0 1096


Їстівні пташині гнізда є одним із широко вживаних в їжу продуктів в Китаї, які начебто мають цілющі властивості. Попит на їстівні пташині гнізда постійно зростає особливо в Китаї, оскільки вважається, що вони корисні для здоров’я. Їхня вартість доходить до 2300 доларів за кілограм. Так вважає традиційна китайська медицина. Через їх високу ринкову вартість з’являється багато підробок, тож важливо їх придбавати лише у перевірених продавців.

Хто і з чого виготовляють пташині гнізда? 

Їстівні пташині гнізда, виробляють пташки з роду стрижених, під назвою салангани (collocaliini). Це крихітні комахоїдні птахи, поширені в Південній Азії, південній Океанії та північно-східній Австралії, в тропічній зоні. Пташки зовсім маленькі, розміром 6,5 грамів та мають блискуче оперення. Їхні гнізда будуються за допомогою слинного клею, цементуючої речовини, та дуже високо цінуються гурманами та лікарями і поціновувачами традиційної китайської медицини. 

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Стриж живе в темних печерах і, як і кажани, використовує ехолокацію для пересування. Однак замість гілок і соломи стриж будує гніздо з ниток власної липкої слини, яку виробляють залози під язиком. Потім гніздо твердне під впливом повітря. Щоб збудувати гніздо, пташці потрібно близько 20 днів. Конструкція гнізда досить вражаюча – це щільно сплетене утворення, схоже на гамак, зроблене з міцних ниток білого, жовтого або червоного кольорів. Гніздо прикріплено до кам’яної стіни в печері, тому його може бути складно видалити. Деякі процеси збирання гнізд надзвичайно небезпечні. Гнізда зазвичай розташовані на вершині печер, і збирачі гнізд повинні використовувати дуже вузькі, хиткі та довгі дерев’яні драбини, по яких вони піднімаються, щоб дістатися до гнізд. Оскільки це дуже небезпечно, багато збирачів гнізд загинули.

Серед різних видів стрижів роду Collocalia лише гнізда чотирьох видів, що живуть у регіоні Південно-Східної Азії, мають комерційну цінність, через споживання в їжу: 

  • Collocalia fuciphaga
  • Collocalia germanis
  • Collocalia maxima 
  • Collocalia unicolor

Вважається, що їстівне пташине гніздо є продуктом традиційної китайської медицини, який має позитивний вплив на здоров’я — запобігає старінню, стимулює ріст і зміцнює імунітет. У Гонконзі та в китайських суспільствах по всьому світу традиційна китайська медицина і по сьогодні активно використовується для лікування хвороб і зміцнення здоров’я

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Традиційна китайська медицина (надалі – «ТКМ») – це комплексна система лікування та профілактики хвороб, яка практикується протягом тисяч років і має глибокі коріння в культурі та філософії Китаю. ТКМ вважається однією з найстаріших систем альтернативної медицини і включає в себе різноманітні методи, такі як лікувальні продукти, трав’яні ліки, акупунктура, масаж, дієта, фізичні вправи, теорія п’яти стихій та інші підходи. 

Вважається, що продукти традиційної китайської медицини мають широкий спектр ефектів для зміцнення здоров’я, зниження ризику захворювань і сприяння тривалості життя. Однак їстівне пташине гніздо відрізняється від більшості продуктів ТКМ, оскільки це не тільки ліки, а й відомий делікатес. 

Хоча розмір пташок Collocalia невеликий, проте попит на їх гнізда величезний. Орієнтовний ринок їстівних пташиних гнізд у 2004 році в Гонконзі оцінювався приблизно в 3 мільярди гонконгських доларів. Місцевий регіон є найбільшим у світі споживачем їстівного пташиного гнізда. 

Раніше люди могли придбавати лише висушені їстівні пташині гнізда. У зв’язку з прогресом харчових технологій з’являється велика різноманітність їстівних продуктів, пов’язаних із пташиними гніздами. Серед цих нових продуктів більшість виготовляється у традиційний спосіб. Наприклад, суп із пташиного гнізда або пташине гніздо швидкого приготування в різних концентраціях. Деякі страви на основі пташиного гнізда також можуть комбінуватись з іншими продуктами TCM. Крім традиційної страви у формі супу також виготовляють їстівний екстракт з пташиного гнізда та продають як один з основних інгредієнтів, для створення ліків

Їстівні пташині гнізда містять в основному вуглеводи, амінокислоти і мінеральні солі. Є припущення, що деякі з цих елементів можуть сприяти неврологічним та інтелектуальним перевагам у немовлят, а деякі можуть мати імуностимулюючий ефект, сприяючи поділу імунних клітин. Однак, попри довгу історію використання їстівного пташиного гнізда в лікувальних цілях, в літературі не так багато наукових досліджень, пов’язаних з його терапевтичним використанням. 

Видобуток і споживання пташиних гнізд 

Фахівці вважають, що в 30 печерах малайзійських штатів Сабах і Саравак, що знаходяться на острові Калімантан, гніздяться близько одного мільйона саланган, які виробляють 150 тонн гнізд на рік вартістю 350 млн доларів. 20 % гнізд експортуються до Гонконгу та Сінгапуру, інші споживаються китайцями в самій Малайзії. 

Початок споживання пташиних гнізд датується 618-907 роками нашої ери, за правління династії Тан. На сьогодні головними споживачами пташиних гнізд є Китай, Тайвань, Сінгапур та Північна Америка. Індонезія є головним постачальником у світі, кількість поставок якого зводиться до 250—300 тонн гнізд на рік, тоді як Малайзія постачає лише 25 тонн, але вважається, що малайзійські гнізда є найкращими за своєю якістю та корисним складом.

Зникаючий вид стрижів 

Крім того, що люди витрачають багато грошей на суп із пташиних гнізд, є ще один аспект цієї страви, який викликає суперечки: стрижі є зникаючим видом, і чим більше гнізд споживається, тим ближче стрижі прямують до вимирання. Стрижі особливо під загрозою зникнення в таких районах, як Андаманські та Нікобарські острови; є такі місця, як острів Дачжоу та Хайнань, де китайський уряд заборонив видобування пташиних гнізд, оскільки стрижі в цих місцях майже вимерли. У багатьох місцях, наприклад у Малайзії та Таїланді, люди почали розводити стрижів, щоб зібрати їхні гнізда. Ці ферми використовують порожні будинки як домівки для стрижа.

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Суп з гнізд

Суп з гнізд вважається делікатесом у Китаї, В’єтнамі та Малайзії. Суп має вигляд тягучого слизу та за консистенцією нагадує кисіль. Готується на водяній бані. Цей незвичайний суп був частиною китайської кухні протягом багатьох поколінь. В деяких казках вважається, що Жень Хе, який був китайським дослідником, дипломатом і адміралом флоту, був першою людиною в історії Китаю, яка їла суп із пташиних гнізд.

Є різні сорти пташиного гнізда — червоний, жовтий і білий. Гніздо червоного птаха відоме китайською як «гніздо криваво-червоного птаха» і є найрідкіснішим. Деякі люди вважають, що гніздо червоного птаха зроблено з крові стрижа, але це зовсім неправда. Гнізда стають «криваво-червоними» завдяки раціону птахів, який містить більше мінералів і різних поживних речовин.

Приготування та споживання пташиного гнізда

Враховуючи, що навколо цього супу так багато галасу, ви можете бути здивовані, дізнавшись, що пташине гніздо насправді не має особливого смаку, а текстура трохи нагадує розм’якшений желатин і желе. Китайці зазвичай готують суп із пташиного гнізда з цукровим піском і подають його як солодкий десертний суп. Деякі люди вважають за краще готувати суп з пташиного гнізда без цукрового піску, а замість цього змішують його з теплим молоком. 

При приготуванні супу з пташиного гнізда дуже важливий процес варіння. Приготування в мікрохвильовій печі або кип’ятіння на плиті призведе до того, що гніздо втратить будь-який смак, і воно буде позбавлене своєї поживної цінності. Звичайний спосіб приготування супу з пташиного гнізда — повільно і акуратно готувати його на пару після замочування у воді.

Photo credit: Taste atlas; ebird

Читайте також: 

Гастро-замітка: шафран — найдорожча та вишукана пряність у світі

Гастро-замітка: Соус Pesto — історія, асоціація Palatifini та перші письмові згадки.

Гастро-замітка: Pizza Napoletana або, як кажуть, в Неаполі — Pizza Napulitana

Гастро-замітка: Limoncello — італійський лимонний лікер

Гастро-замітка: Parmigiano Reggiano — найвідоміший у світі та один із найбільш підроблюваних та імітованих сирів у світі

Гастро-замітка: італійський спеціалітет Cotechino Modena

Гастро-замітка: тост з авокадо

Гастро-замітка: італійський спеціалітет Mozzarella di Bufala Campana

Гастро-замітка: Pizza Napoletana або, як кажуть, в Неаполі — Pizza Napulitana

Гастро замітка: оливкова олія — золотий секрет довголіття жителів Середземномор’я

Гастро-замітка: «король десертів» — крем-брюле

Гастро-замітка: португальський спеціалітет Pastéis de Nata

Гастро-замітка: Іспанія. Баскський чізкейк

Гастро-замітка: італійський спеціалітет капрезе

Гастро-замітка: перуанський спеціалітет севіче

Гастро-замітка: італійський спеціалітет панчета

Гастро-замітка: португальський спеціалітет альєйра

Гастро-замітка: італійський спеціалітет брезаола

Гастро-замітка: сиров’ялена та злегка копчена шинка «Тірольський шпик»

Гастро-замітка: пікантна ковбаса Chorizo

Гастро-замітка: сир Рокфор — символ французької гастрономічної спадщини

Гастро-замітка: японський спеціалітет яловичина Wagyu

Гастро-замітка: традиційний італійський спеціалітет Capocollo

Gastronotes: італійський спеціалітет Lardo di Colonnata

Gastronotes: французький спеціалітет Andouillette

Цей матеріал вперше опубліковано на сайті posteat.ua та є його інтелектуальною власністю.

Підписуйтеся на наші сторінки у соціальних мережах:

 



Tweet

Коментарi